2010. december 30., csütörtök

Túró rudi torta

Aki szereti a túró rudit, ezt is imádni fogja. Ráadásul nagyon egyszerű elkészíteni. Csak győzzük kivárni, míg a túró megdermed!
Nálunk biztosan nem utoljára készült :)

Forrás: Mohakonyha



Túró rudi torta - 29 cm-s formához

Kekszalap:
200 g zabpehelykeksz, 100 g olvasztott vaj, 50 apróra vágott étcsokoládé

Túrós töltelék - 2x:
250 g túró, 3 ek méz, 3 ek tejföl, 200 ml tejszín, reszelt citromhéj, pár csepp citromlé, 20 g zselatin fix (1 csomag)

+ 100 g étcsokoládé + 1 ek vaj 
150 g étcsokoládé + 1-2 ek vaj

A kekszet és 50 g csokoládét aprítógépbe tesszük és morzsát készítünk belőle. Hozzákeverünk 100 g olvasztott vajat, majd a kivajazott formába nyomkodjuk.
Az első túró réteghez 200 ml tejszínt habbá verünk. Egy másik tálba kimérjük a többi hozzávalót és robotgéppel egyneművé keverjük. Hozzáadjuk a felvert tejszínt és a kekszalapra simítjuk. 10-15 percre betesszük a fagyasztóba. Közben 100 g csokoládét egy evőkanálnyi vajjal gőz fölött felolvasztunk. Eloszlatjuk a túróréteg tetején, majd visszatesszük a fagyasztóba.
Elkészítjük a második túró réteget is, az elsőhöz hasonlóan. Újra visszatesszük a fagyasztóba.
Végül 150 g csokoládét a vajjal felolvasztjuk és a torta tetejére simítjuk. Ezután már elegendő hűtőben tárolni.

2010. december 23., csütörtök

Pozsonyi bejgli - fruktózzal

Most egy kicsit hosszú leszek, de ígérem, hogy megéri elolvasni, kipróbálni (még van idő!), mert az apró műhelytitkoknak köszönhetően szuper csinos bejgliket süthetünk :) Tegnap mákos, gesztenyés és meggyes-mákos készült. Ma pedig még sütök egy fél adagot, mert rohamosan fogy a bejgli-készletünk :)




Pozsonyi bejgli (7 db fél kilós)

1000 g liszt, 400 g vaj, 60 g fruktóz (100 g cukor), 20 g élesztő, 300 ml tej, 2 sárgája, citromhéj
+ 1 egész tojás és 2 sárgája a kenéshez

Mákos töltelék:
500 g darált mák, 195 g fruktóz (300 g cukor), 250-300 ml tej, 1 tk vanília kivonat, citromhéj, 100 g mazsola (+ egy marék magozott meggy)

Gesztenyés töltelék:
500 g gesztenyepüré, 40 g fruktóz (60 g cukor), 1 ek vaj, 5 cl rum

Először a tölteléket készítjük el, hogy legyen ideje rendesen kihűlni. A mákos töltelékhez a fruktózt, a vanília kivonatot és a tejet feltesszük főni. Amikor forrni kezd hozzáadjuk a darált mákot, a mazsolát és reszelt citromhéjat. Jól elkeverjük, majd kihűtjük.
A gesztenyés töltelékhez az összes hozzávalót egy tálba tesszük és robotgéppel egyneműre keverjük.

Jöhet a tészta. A tej felét kicsit megmelegítjük, belekeverünk egy kevés fruktózt (cukrot), majd belemorzsoljuk az élesztőt. Nem kell megvárni, míg az élesztő felfut, elég, ha az ujjunkkal megkevergetjük. A tészta többi hozzávalóját egy nagy tálba kimérjük, majd hozzáadjuk az élesztős tejet (és természetesen a maradék tejet is). Robotgéppel jól összedolgozzuk, lehetőleg minél hamarabb. A tésztát letakarva, hideg helyen 20-30 percig pihentetjük. 
Amíg a tészta pihen, a tölteléket kimérjük. 240-260 grammos tölteléket számoljunk egy bejglihez. (A mákos töltelékből 3 db 250 grammos gombócot mértem ki, a maradékhoz pedig hozzákevertem a meggyet, kettéosztottam(~2x250). A gesztenyés tölteléket is feleztem (~2x260g). Így megkaptam a hét bejgli töltelékét.)

A pihentetés után a tésztát hét darab 260-270 grammos darabokra osztjuk. A gombócokat kicsit megsodorjuk, így könnyebb lesz majd nyújtani. Ha a konyhában nagyon meleg van, érdemes 10-15 percre hideg helyre visszatenni. 
Fontos! A tészta nyújtásakor NE lisztezzük a deszkát/munkafelületet! A tésztát kb. A/4-es méretűre nyújtsuk majd enyhén vizezett kézzel oszlassuk el rajta a tölteléket. (Túl vizes töltelék esetén ugyanis szétrepedhet a bejglink) Fontos, hogy a töltelék felvitelekor a tészta széleinél 1-1,5 cm maradjon szabadon! A tészta két rövidebbik oldalát behajtjuk, majd fentről lefelé feltekerjük, közben igazgatjuk, hogy szép csinos legyen :). Ezután egy kicsit meghengergetjük, ezzel is formázva a bejglinket. Figyeljünk arra, hogy a bejgli aljára kerüljön a hajtás. Ezután tenyérrel kicsit lelapogatjuk és tepsire rakjuk. (A tepsit nem kell vajazni, papírozni!) A bejglik között hagyjunk 3-5 cm helyet!
Ha a tepsi megtelt, tojással (1 egész + 2 sárgája) lekenjük és hideg helyre rakjuk. Ha a tojásréteg megszáradt (amikor már meg tudjuk simogatni :)) jól megszurkáljuk (tényleg ne sajnáljuk) majd újra lekenjük. Újra hideg helyre tesszük, majd ha rászáradt a tojás, jöhet a sütés. 
Előmelegített, 200°C-os sütőben addig sütjük, míg fel nem veszi a formáját (kb. 10-15 perc). Ezután a hőfokot 180°C-ra csökkentjük és további 15-20 percig sütjük. Ha megsült, még melegen egy kicsit csinosíthatunk a bejgliken. Ehhez két habkártyára (vagy kisebb vágódeszkára) van szükség. Ezek segítségével finoman formázhatjuk, sőt az oldalsó repedéseket még nagyjából el is tüntethetjük. A megformázott bejgliket érdemes egymásnak "támasztani", így biztosan tartani fogják a formájukat.

2010. december 22., szerda

Angyalka

Korábban említettem, hogy részt vettem az angyalkás "játékban". Csibének már elküldtem a csomagomat, ami szerencsésen meg is érkezett. Ma pedig rajtam volt a sor. Én is bontogattam :) Kutyafuttában gyorsan le is fényképeztük, mielőtt még a sütis doboz teljesen ki nem ürült volna...

Az ajándékokat ezúton is köszönöm! :)

2010. december 17., péntek

Férfi a konyhában #6 - Marcipános-áfonyával töltött bonbon

A múltheti bonbonozás (van ilyen szó?!) meghozta a kedvem, így hát "mi van itthon?" alapon, kísérleteztem. Találtunk 12 dkg marcipánt. Remek - gondoltam. Csak annyi volt vele gond, hogy "embert lehetne vele ölni" keménységűre száradt. Azt a tanácsot kaptam, hogyha kicsit rámelegítek mikróban, akkor le tudom reszelni. Mit rakjunk az marcipán mellé? Néhány hete vettünk aszalt vörös áfonyát. Ezeket se ettem még együtt, így hát próba következett.



Marcipános-áfonyával töltött bonbon (18 db-hoz)

12 dkg étcsokoládé, 5-6 dkg marcipán, 5-6 dkg vörös áfonya, 0.5 dl rum

Ahogy az előző bonbon esetén, most is a töltelékkel kezdtem. Egy kis tálba kimérem a rumot, majd beleszórom az áfonyát. Ezt legalább 12 órát hagyom a hűtőben lefedve, hogy kellően meg tudja magát szívni. Nálam konkrétan 2 napot állt. Mivel nem volt sok rumban beáztatva, és azt is jórészt felszívta, így nem öntöttem le a maradékot. Ezt követően jól összeturmixolom, hogy dzsem állagú legyen. Erre reszelem rá a megmelegített marcipánt. Így egy viszonylag sűrű masszát kapunk. A forma kikenésével és megtöltésével a már korábban részletezett módon jártam el. Az elv ugyanaz. Kellő hűtés után a bonbonok a formából kipattinthatóak. Esetleg igény szerint díszíthetőek.
Most más formát akartam, így egy jégkocka tartóra esett a választás. Ennek nem olyan sima a felülete, ami meg is látszik a képen.
Sajnos ez is nagyon hamar olvad. Ellenben itt előnyére válik, mivel sokkal jobb az összhatása az ízeknek, ha a csoki azonnal folyósra olvad a szánkban.

2010. december 15., szerda

Cantuccini

Idén én is angyalkának álltam. Így lettem Csibe angyalkája. Mivel az ajándékcsomagot a posta gondjára kellett bíznom, biztosra kellett mennem. Cantuccini-t még nem ettem, sőt eddig még nem is sütöttem, így egy alap verziót próbáltam ki. Méghozzá Csibe receptje alapján. Remélem azért nagyjából hasonlított az ő verziójához :)


Cantuccini

400 g liszt, 230 g nádcukor, 150 g mandula, 60 g puha vaj, 2 tojás, 1,5 tk sütőpor, 2 tk vaníliakivonat, 1 narancs reszelt héja, csipet só

A vajat, a cukrot egy csipet sóval és a vaníliakivonattal összedolgozzuk. Hozzáadjuk a tojásokat és a reszelt narancshéjat, majd kifehéredésig verjük. Dagasztókarra váltunk és beledolgozzuk a sütőporos lisztet, illetve a mandulát. A kapott tésztából három, 4 cm vastagságú rudat sodrunk. Papírral bélelt tepsire rakjuk és 175°C-on 20-25 percig sütjük. Ha letelt a sütési idő, a rudakat kivesszük, kicsit hűlni hagyjuk. Kb. ujjnyi vastag szeleteket vágunk belőle. Ezeket aztán visszatesszük a tepsibe és addig szárítjuk, míg egy kevés színt kap.






2010. december 10., péntek

Férfi a konyhában #5 - Narancsos trüffel krémmel töltött bonbon


Már régóta érlelődött bennem, hogy bonbont kellene csinálni. Amikor a tavalyi csokoládé kiállításon bemutattak néhány dolgot a bonbonok készítéséről, azonnal megfogott a dolog. Kísérleteztem azóta ilyennel, de az eredmény maradjon inkább titok. Azóta sikerült beszerezni egy szilikon bonbonformát, ami remek alkalmat nyújtott ahhoz, hogy ismét próbára tegyem magam. A páromat megkértem, hogyha már úgyis olyan helyen jár, hozzon valami igazán jó minőségű étcsoki pasztillát. Ezután már csak a recept, pontosabban a töltelék kiválasztása volt hátra. Mivel kb. 5 kg narancs van a hűtőben, ez igazából adta magát.
Eredetileg egyébként tegnapi megjelenés volt betervezve, de az nem jött össze.



Narancsos trüffel krémmel töltött bonbon (15 db-hoz)

20dkg étcsokoládé, 1 dl tejszín, 2.5 dkg vaj, 1 ek vanília kivonat, reszelt narancshéj és/vagy lé ízlés szerint

Először a trüffel krémet kell megcsinálni praktikussági okokból. A tejszínt, vajat, vanília kivonatot és (esetemben) reszelt narancshéjat és egy kevés levet 10 dkg, lehetőleg jó minőségű, 50%-os étcsokival kis lángon felolvasztom. Ezt hagyom kihűlni, majd a hűtőbe teszem, hogy teljesen kidermedjen. Ezután a másik 10 dkg (de már 74%-os) csokit gőz fölött megolvasztom. Én itt abba a hibába estem, hogy régről úgy emlékeztem, hogy egy kis vajjal jobbá lehet tenni. Nos, jelentem, ha valaki akar beletenni vajat, hogy fényes legyen visszadermedés után is, az nagyon keveset tegyen, mert felhígítja a csokit. Így szobahőmérsékleten szinte azonnal olvad a kezünkben. A megolvasztott csokival egy kisebb, nálam 12-es, ecset segítségével kikenem a szilikon bonbonformát. Ha végeztem az összessel, akkor irány a hűtő 10-15 percre. Fontos, hogy minden réteg felkenése után ütögessük egy kicsit a formát az asztalhoz/munkalaphoz, hogy a légbuborékok a felszínre kerülhessenek. Mivel most csináltam először, így biztosra akartam menni és kapott egy második réteget. Majd amikor megláttam, hogy az oldalfalak még mindig hiányosak, kapott egy harmadik réteget is. Ennek az lett az eredménye, hogy az oldalfalak szépek lettek, ellenben, a teteje, ami a formában alul van, túl vastag lett. Ezért sincs olyan kép, amin félbevágott bonbon lenne, mivel mindegyik szétroppan idő előtt. Innen már gyerekjáték az egész. A kihűlt krémmel megtöltöm a bonbonokat, de úgy, hogy a lezáró csokiréteg még odaférjen, tehát 1-2 mm-t kihagyva. Javasolnám erre a műveletre a habzsákot, mivel azzal sokkal szebben és egyenletesebben lehet tölteni. Ha fel van töltve az összes forma, akkor a maradék csokival lezárom őket. Itt is bénáztam. Nem húztam le az összes felesleges csokit, így kiszedéskor az élük repedezett lett. Ha minden elkészült, akkor néhány órára ismét a hűtőben a helye. Összességében igazán jó ízkombináció, annak aki szereti a keserű és édes ízeket együtt.

2010. december 5., vasárnap

Diós pilletorta

K nehezményezte, hogy alig sütök itthon, ezért ebéd után gyorsan összedobtam ezt a sütit. Amikor először olvastam a receptet, fel sem tűnt a csavar. Aztán elolvastam még egyszer és el is bizonytalanodtam, hogy itt bizony fordítási hiba lesz. Mert én még nem találkoztam olyan sütirecepttel, amibe zsemlemorzsa kell... (és itt most a szilvás gombóc, derelye és társai nem játszanak) Gondoltam egy merészet és kipróbáltam. Működik! Az eredeti nevét megváltoztattam (Diós csokoládétorta), mert a név alapján teljesen mást várna az ember. Így lett ez a liszt nélküli, könnyű sütemény diós pilletorta.

Forrás: Az édességek nagykönyve



Diós pilletorta

130 g nádcukor, 6 ek zsemlemorzsa, 80 g olvasztott vaj, 50 g aprított dió, 50 g olvasztott csoki, 50 g csokilencse, 5 tojás, 2 tk vaníliakivonat, csipet só

A tojások sárgáját a cukorral és a vaníliakivonattal fehéredésig verjük, majd hozzácsurgatjuk az olvasztott vajat és olvasztott csokoládét. (Egy kicsit hagyjuk hűlni őket, különben kicsapódhat a masszánk!) Belekeverjük a diót, a csokilencsét és a zsemlemorzsát is. 
Egy másik tálban a fehérjéket a csipet sóval kemény habbá verjük. Majd 2-3 részletben, óvatosan a tojásos masszába forgatjuk. Kivajazott tortaformába öntjük és 180°C-on 30 percig sütjük.


2010. november 29., hétfő

Aprósütik

Most csak két képet hoztam, hogy megmutassam a hétvége termését - vagyis annak egy töredékét. Merthogy több mint öt kiló süteményt gyártottam le. Szerencsére ezt most nem nekünk kell megennünk - mondom ezt azért, mert már a sok süti látványától is rosszul voltam :) 
És akkor a sütik fentről lefelé: vaníliás kifli, mogyorós csillag, isler, kókuszos csillag, linzer.



2010. november 24., szerda

Mézeskalácsos keksz

Kísérletezgettem egy kicsit és meg kell hogy mondjam, elégedett vagyok az eredménnyel. Amikor a kisült kekszet megkóstoltam úgy éreztem, hogy elbírt volna még egy kis fűszert. De a csoki szépen előhozta az ízét. Egy kicsit olyan, mint a Győri keksz téli kiadása. Persze attól csak jobb, mert tudom, hogy miből készült :) 
Karácsonyra vendégvárónak vagy csak egy kis téli csemegének tökéletes!



Mézeskalácsos keksz

200 g puha vaj, 425 g liszt, 70 g porcukor, 80 ml méz, 2 tk vaníliakivonat, 1 szobahőmérsékletű tojás, 1 csipet só, 2 púpos kk fahéj, 1 púpos kk őrölt szegfűszeg, fél kk őrölt szerecsendió, fél kk őrölt ánizs (vagy ezek helyett 4 kk mézeskalácsfűszer)
+ étcsokoládé a díszítéshez, olaj

A vajat robotgéppel elkezdjük habosítani, majd hozzáadjuk a porcukrot és a mézet. Amikor ezeket jól összedolgoztuk, hozzáadhatjuk a vaníliakivonatot, a tojást és a fűszereket. Ezután fakanálra váltunk és apránként hozzáadjuk a lisztet. Végül az egészet kézzel átgyúrjuk és fóliába csomagoljuk. Legalább egy órát hűtőben pihentetjük.
A tészta 1/3-át levágjuk, a többit visszacsomagoljuk és hűtőbe tesszük. A levágott tésztát lisztezett deszkán 3-4 mm vékonyra kinyújtjuk, majd tetszőleges formával kiszaggatjuk és papírral bélelt tepsire pakoljuk. A maradék tésztával ugyanígy járunk el. 180°C-on 10-12 percig sütjük. A kisült kekszeket gőz fölött felolvasztott, olajjal hígított csokoládéval díszíthetjük.

Ebből a mennyiségből 4 tepsi keksz lesz.

2010. november 22., hétfő

Rákóczi túrós

Jelentem élek még. Csak kevesebb időm jut az otthoni sütésre...
Ez a Rákóczi túrós amolyan szorgalmi feladat volt részemről. Jól elmolyoltam vele...Hét fehérjéből csináltam rá a habot (nyolc helyett, bár szerintem 5 fehérje bőven elég), de még így is kimaradt egy csomó. Csináltam belőle habcsókokat. Ami egész jó -leszámítva, hogy merő cukor az egész- csak kérdés, hogy meddig áll el?




Rákóczi túrós

Tészta:
300 g liszt, 200 g vaj, 100 g porcukor, 2 tojás sárgája, 1 tk vaníliakivonat, citromhéj, csipet só
Túrós töltelék:
500 g túró, 150 g nádcukor, 70 g búzadara, citromhéj, pár csepp citromlé, 2 tk vaníliakivonat (+ mazsola)
Windhab:
5 fehérje, 300 g cukor
+ barack lekvár

A lisztben elmorzsoljuk a zsiradékot, majd a többi hozzávalóval együtt egy gombócot formálunk. Fóliába csomagoljuk és hűtőben pihentetjük (legalább 30 percet). Lisztezett deszkán téglalap alakúra nyújtjuk (kb. fél cm vastag legyen). A sodrófára lazán feltekerjük és átemeljük a kivajazott tepsibe. Villával megszurkáljuk és 180-190°C-on addig sütjük, míg barnulni nem kezd. Ezután lekvárral megkenjük.
A töltelékhez kimérjük a hozzávalókat, villával jól összedolgozzuk. A túrós tölteléket a kisütött lapon eloszlatjuk, majd visszatesszük a sütőbe szárítani. 
Közben egy lábasba vizet teszünk fel, arra pedig egy fém tálat (mint a csokoládé olvasztásnál). A fémtálba kimérjük a cukrot és hozzáadjuk a fehérjéket. Folyamatos kevergetés mellett addig melegítjük, míg a cukor fel nem olvad, illetve a kezünknek még nem forró. Ezután levesszük a tűzhelyről és kihűlésig habbá verjük. Csillagcsöves nyomózsákba töltjük, majd a túrótöltelék tetejére szorosan egymás mellé habcsíkokat húzunk. 100°C-on addig szárítjuk, míg egy kis színt kap a habunk. Végül baracklekvárral díszítjük.

2010. november 13., szombat

Fűszeres csokoládé szuflé

Mostanában nagyon rákattantam a "mézeskalács-témára". Érdekes módon a mézeseket nem igazán szeretem enni, csak akkor, ha tényleg nincs más. Na de a fűszerkeverék! Az más. Imádom. Mézeskalácsos forrócsoki, csoki, keksz, tegnap pedig még a párologtatóba is "mézeskalácsos" olajat tettem. Ma pedig szuflét sütöttem. Természetesen mézeskalácsosat. :)
Nagyon tömény és nagyon finom. Na meg nagyon stresszes, hogy pont jó legyen.



Fűszeres csokoládé szuflé - 2 személyre

10 dkg étcsokoládé (min. 60%), 5 dkg vaj, 1,5-2 ek nádcukor, 1 tojás, 1 sárgája, 1 ek liszt, 1 tk vaníliakivonat, fél kk fahéj, fél kk őrölt szegfűszeg, csipet szerecsendió, csipet őrölt ánizs + kakaópor a formába

A csokoládét a vajjal gőzfürdőben összeolvasztjuk. Miután felolvadt, félretesszük. A formákat kivajazzuk és hűtőbe tesszük. Pár perc letelte után újra kikenjük és kakaóporral "belisztezzük".
A két tojássárgáját a cukorral kifehéredésig verjük, majd hozzáadjuk a fűszereket, a lisztet és a vaníliakivonatot. Apránként beleforgatjuk a kihűlt csokoládét, jól elkeverjük.
A tojásfehérjéből kemény habot verünk, majd két-három részletben, óvatosan a csokoládés krémhez keverjük. A masszát a formákba kanalazzuk és előmelegített sütőben 200-210°C-on 8-10 percig sütjük. Miután kivettük a sütőből még egy percig pihentetjük, majd tálaljuk.

2010. november 7., vasárnap

Fahéjas csillagok - Zimtsterne

Tudom, még odébb van karácsony, de nem lehet elég hamar kezdeni a készülődést! Ezeket a csillagokat próbaképp sütöttem meg fél adagból. Nagyon egyszerű, a pihentetési időt leszámítva hamar kész és mutatós is. Érdemes kisebb kiszúrót használni, úgy csinosabbak lesznek. 

Forrás: Moje Wypieki


Fahéjas csillagok - egész adag:

300 g őrölt mandula, 100 g porcukor, 50 g liszt, 2 tojásfehérje, 2 tk fahéj
Máz:
1 tojásfehérje, 100 g porcukor

A száraz hozzávalókhoz hozzáadjuk a fehérjét és összegyúrjuk. Fóliába csomagoljuk és egy órán át hűtőben pihentetjük. 
Pihentetés után a fólia között 5-6 mm vékonyra nyújtjuk, majd egy porcukrozott deszkára átemeljük. Csillag alakú kiszúróval kiszaggatjuk, sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. 
A fehérjét és a porcukrot kézi habverővel alaposan elkeverjük, majd a fényes mázzal megkenjük az összes csillag tetejét. 150°C-os sütőben 10-15 percig sütjük. (A sütés ideje függ a csillagok méretétől! Vigyázzunk,  ne barnuljon meg a máz!)

2010. november 2., kedd

Lemon dimples - citromos keksz

És hogy mire is jó a lemon curd? Például erre! Persze bármilyen más süteményre kenve, vagy csak úgy magában is nagyon finom. 
Ezt a kekszet meg lehet csinálni egy folyósabb lekvárral is, csak akkor épp a citromos pikantériáját veszti el. Sütés után szépen megkeményedett, estére viszont (számomra érthetetlen módon) visszapuhult. Azért így is elfogyott :)

Forrás: Moje Wypieki




Citromos keksz

300 g liszt, 180 g puha vaj, 175 g fruktóz (vagy 270 g porcukor), 1 nagy tojás, 1 ek citromlé, 1 tk sütőpor, 1 tk vaníliakivonat, fél citrom reszelt héja + kb. 2 dl lemon curd

A vajat a fruktózzal (cukorral), és a tojással kihabosítjuk, majd hozzáadjuk a citromlevet, héjat, vaníliakivonatot is. Apránként hozzákeverjük a lisztet és a sütőport. Enyhén ragacsos tésztát kapunk, melyet egy órán át hűtőben pihentetünk. 
Pihentetés után kisebb golyókat formázunk a tésztából, majd sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. Vigyázzunk, hagyjunk elég helyet a golyók közt mert szét fognak terülni! Minden golyó közepébe belenyomjuk a hüvelyujjunkat, s ezekbe a kis gödröcskékbe kanalazunk egy kiskanálnyi lemon curd-öt. 175°C-on kb. 12 percig sütjük, majd rácson kihűtjük.
Ebből a mennyiségből kb. 40 darab kekszet kapunk.

2010. október 28., csütörtök

Lemon curd

A vasárnapi Aldis túránk során sikerült másfél kiló citromot beszereznünk. Egyéb esetben nem okozna gondot a felhasználása, de most K hazament, nincs kinek sütni, én meg annyi teát azért nem iszok... Szombaton én is hazamegyek, egy hétig otthon leszünk, szóval valamit kezdeni kellett velük. Csináltam hát lemon curd-öt!
Elég sok receptet átolvastam, végül egy saját verziót próbáltam ki. Nádcukorból csináltam, azért lett ilyen szép narancssárga, de az íze bizony citromos! És finom! :) 
Hűtőben tárolva egy hétig fogyasztható.



Lemon curd

4 citrom leve és héja, 3 nagy tojás, 175 g nádcukor, 60 g vaj

A citromok héját egy fém tálba/kisebb lábasba reszeljük, levüket kifacsarjuk. Hozzáadjuk a nádcukrot és a vajat, majd gőz fölött összeolvasztjuk. Ha kész, félretesszük és megvárjuk, míg langyosra hűl. Ezután a tojásokat egy tálban enyhén felverjük, majd apránként hozzáadjuk a citromos keverékhez. Az egészet kis lángon, folyamatos keverés mellett főzni kezdjük. 12-15 perc után kezd el sűrűsödni. Ha kész, elzárjuk alatta a gázt, üvegbe töltjük. 
Ebből a mennyiségből kb. fél liter krémet kapunk.

2010. október 24., vasárnap

Diós koszorú

Még a nyáron szemeltem ki a receptet, szerelem volt első látásra (ez is). Időnként eszembe jutott, gyönyörködtem benne, végül mindig mást sütöttem. Most végre sor került erre is. És egy kicsit csalódtam. Nem ment olyan pikk-pakk, ahogyan a képeken, a tészta túl lágy volt (bár ezt valószínűleg én bénáztam el), a dió meg nagyon potyogott. Nagy nehezen beleemeltem a formába, az eredmény meg véletlenül se hasonlított az eredetire. Ronda lett, de finom. Ez azért vigasztal egy kicsit.

Forrás és fázisfotók: Moje Wypieki 



Diós koszorú

Tészta:
175 g fehér liszt, 400 g rétes liszt, 375 ml tej, 120 g puha vaj, 75 g nádcukor, 25 g élesztő, 2 tojás, 1 tk vaníliakivonat, egy csipet só
A töltelékhez:
200 g apróra vágott dió, 60 ml juharszirup, 5-6 ek nádcukor, 2 kk fahéj
Rumos szirup a tetejére:
4 ek nádcukor, 3 tk rum

Az élesztőt 1,5-2 dl langyos tejben felfuttatjuk, a többi hozzávalóhoz adjuk, majd lágy kalácstésztát dagasztunk belőle. A maradék tejet érdemes apránként adagolni, nehogy túl lágy legyen a tészta. Ha mégsem állna össze liszttel pótoljuk, de arra figyeljünk, hogy ne csak fehér lisztet adjunk hozzá! A kész tésztát meleg helyen 1 órán át kelesztjük.
Amikor a tészta megkelt, átgyúrjuk, majd vékonyra nyújtjuk. (kb. 60x40 cm-es téglalappá) Megkenjük a juharsziruppal, eloszlatjuk rajta a nádcukrot, végül a pirított, aprított diót és a fahéjat is. Próbáljuk meg egy kicsit belelapogatni. Ezután feltekerjük és egy éles késsel kettévágjuk, de csak az egyik végét vágjuk el! (Lásd a fázisfotókat) A két szálat csavarjuk egymás köré, majd fordítsuk koszorú alakba. Óvatosan emeljük át egy koszorúformába vagy egy tepsire. 180°C-on 40-45 percig sütjük.
A tetejére csurgathatunk rumos szirupot is. Ehhez a cukrot és a rumot összefőzzük, majd a meleg kalácsra csurgatjuk.

2010. október 22., péntek

Fűszeres almás pite

Nem vagyok egy nagy almás pite rajongó, K-nak akartam kedveskedni vele. (Meg felavatni a levélkiszúrómat...) Még arra is képes voltam a tökéletes pite érdekében, hogy bejárjam a környéket mentáért. Négy bolt, két zöldséges és a keresés eredménytelen. Mindenhol csak bazsalikom, rozmaring és snidling van. Miért??? Igazából csak dekorációnak szántam, de akkor is bosszantó. Bezzeg otthon lenne...Ugye megvan még?

Forrás: Moje Wypieki 


Fűszeres almás pite

Tészta - 29 cm-es piteformához:
500 g liszt, 200 g vaj, 175 g porcukor, 2 tojás sárgája, 2 ek 20%-os tejföl, csipet só + fehérje a kenéshez
Töltelék:
4-5 savanykásabb alma, 1 ek juharszirup (vagy méz), fél citrom reszelt héja, pár csepp citromlé, fél vaníliarúd kikapart magjai, 1 kk fahéj, fél kk őrölt szegfűszeg, ánizs, szerecsendió (vagy az utóbbi három fűszer helyett 1 púpos kk mézeskalácsfűszer)  

A lisztet és a hideg kockára vágott vajat gyorsan összemorzsoljuk. Ezután hozzáadjuk a többi hozzávalót. Ha nehezen akar összeállni a tészta tegyünk bele még egy kevés tejfölt. Gombóccá gyúrjuk, kicsit lelapogatjuk, majd jó alaposan becsomagoljuk egy celofánba. Másfél-két órára hűtőbe tesszük.
Az almákat meghámozzuk, magházukat eltávolítjuk és nagyobb darabokra vágjuk. Egy nagyobb tálba tesszük, befűszerezzük és jó alaposan átforgatjuk. Letakarjuk és hűtőbe tesszük (legalább egy órára).
A pihentetett tésztát kettéválasztjuk, az egyik felét visszatesszük a hűtőbe, míg a másikat lisztezett deszkán elnyújtjuk. Óvatosan alányúlunk és a kivajazott piteformába emeljük. A lelógó részeket levágjuk. (Egy kicsit hagyjunk rá, mert összemegy a tészta) Egy kevés tojásfehérjével megkenjük,villával megszurkáljuk. Előmelegített, 160°C-os sütőben 15-20 percig elősütjük. Ezután ráhalmozzuk az almadarabokat. A tészta másik felét kinyújtjuk, majd befedjük vele a pitét. A levágott tésztadarabokból leveleket formázhatunk/szúrhatunk ki - ezekkel díszíthetjük a süteményt. Fehérjével megkenjük, villával megszurkáljuk, majd 160°C-os sütőben egy órán át sütjük.

Díjat kaptam



Mézesélet lepett meg ezzel a díjjal. Ugyan már több, mint egy éve írom a blogot (kisebb-nagyobb szünetekkel), de nagy nyilvánosság elé még csak nemrég kerültem. Ezúton is köszönöm az elismerést! :)


Játékszabály:

1. Meg kell köszönnöm a díjat annak, akitől kaptam.
2. A logót ki kell tennem a blogban
3. Be kell linkelnem azt, akitől kaptam
4. Írnom kell magamról 7 dolgot, amit mások érdekesnek találhatnak rólam
5. Tovább kell adnom 7 bloggernek
6. Be kell linkelnem őket
7. Megjegyzést kell hagynom náluk, hogy tudjanak a díjról


Rólam:

1. Egyetem után elkezdtem egy cukrász képzést. Sokan ufónak néznek, de én tényleg nem értem miért olyan nagy dolog ez.
2. Gyerekkoromban nem nagyon szerettem a süteményeket. Aztán elkezdtem sütögetni, így sokat alakultam ilyen téren. Viszont még mindig utálom a tejszínhabot és nagyon sok pénzt kéne nekem fizetni, hogy megegyek egy egész krémest :D
3. Általában két főre sütök, szerencsére K vevő ebben. Még akkor is, ha általában az én ízlésem alapján készülnek a sütik.
4. Kb. öt éve eszem gombát. Addig nem szerettem, most meg imádom. Öregszem biztosan.
5. Nagyon szeretek teázni. Reggel zöld tea, délután fehér. Szigorúan sok-sok citrommal, cukor nélkül.
6. Elsős vagy másodikos voltam, amikor mindenkinek tamagocsija volt. Én is akartam, helyette kaptam egy sziámi cicát. Így kezdődött a macskák iránti szerelmem. Most már csak két macskám van, Döni és Jolán.
7. Fázós vagyok, de a nagyon meleget se szeretem. Mostanság a lakásban 25-27 fok szokott lenni, a 25 kevés, de a 27 már túl sok :)


És akiknek tovább küldöm:

Hugi
Kiskanál
Az élet napos oldala
Édesem
Puffancs
Ízes kalandok
Zsófakanál

2010. október 19., kedd

Gyömbéres körtetorta

K szerint az eddigi legjobb túrótortám. A fűszeres gyümölcsréteg megtöri a krém tömörségét - hát ennyi a nagy titok. Túl sok munka nincs vele, csak időigényes egy kicsit. Kárpótlásul nagyon gyorsan fogynak a szeletek!



Gyömbéres körtetorta

Tésztaalap - 18 cm-es formához:
180 g édes, omlós keksz, 1 ek őrölt gyömbér, 75 g olvasztott vaj
Gyümölcsréteg:
3 körte, 5 ek méz, 1,5 ek citromlé, 250 ml víz, fél kk fahéj, fél kk őrölt szegfűszeg
Krém:
300 g 20%-os tejföl, 250 g mascarpone, 90 g nádcukor, 1 nagy tojás, 1 ek gyömbér 

A körtéket meghámozzuk, magházukat eltávolítjuk, majd vékony szeletekre vágjuk. A mézet összemelegítjük a vízzel, a citromlével és a fűszerekkel. Hozzáadjuk a körteszeleteket, majd felforraljuk. Forrás után pár percig még tovább pároljuk, míg a gyümölcs meg nem puhul. Ha kész, félretesszük hűlni.
A tortaformát kivajazzuk, liszttel beszórjuk. A tésztaalaphoz a kekszet alaposan összetörjük és elkeverjük benne a gyömbért. Hozzácsurgatjuk az olvasztott vajat, elkeverjük, majd a formába nyomkodjuk (az oldalára is!). Tíz percre hűtőbe tesszük.
A krémsajtot alaposan összedolgozzuk a nádcukorral, majd hozzáadjuk a tojást és a gyömbért. Végül tejföllel lazítjuk.
Tíz perc letelte után a tésztára fektetjük a körteszeleteket (jól csepegtessük le!), majd ráöntjük a krémet. Előmelegített, 175°C-os sütőben 1 órán át sütjük, majd nyitott sütőajtónál megvárjuk míg kihűl.Hűtőbe tesszük.



2010. október 10., vasárnap

Túrós batyu

Hirtelen felindulásból sütöttem vacsorára. Eredetileg májas táskának indult a dolog, de azt inkább áttettem a mai napra. 
A túrósból fél adagot készítettem, kettőnknek bőven elég volt, még reggelire is maradt pár darab.

Forrás: Limara

Túrós batyu

Tészta:
350 g liszt, 1,6 dl tej, 20 g élesztő, 1 kisebb tojás, 1,5 ek + 1 kk nádcukor, 1 csipet só, 40 g olvasztott vaj
Töltelék:
250 g túró, 2 ek nádcukor, 1 csapott ek búzadara, 1 tk vaníliakivonat, fél citrom reszelt héja, 1 tojás sárgája és felvert habja, pár csepp citromlé, pár szem aszalt barack apróra vágva
+ 1 felvert tojás a kenéshez

A tészta hozzávalóiból (a vaj kivételével!) lágy tésztát dagasztunk. Amikor már összeállt a tészta, hozzáadjuk az olvasztott vajat, majd tovább dagasztjuk. Ha szükséges egy kevés liszttel javítunk az állagán. Egy órán át kelesztjük.
A töltelékhez összetörjük a túrót a többi hozzávalóval. A tojásfehérjéből kemény habot verünk és óvatosan beleforgatjuk a túrós töltelékbe. Végül hozzákeverjük az aszalt barackot (vagy mazsolát).
A megkelt tésztát átgyúrjuk, majd lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk. Kb. 10x10-es négyzetekre felosztjuk. Minden négyzet közepére halmazunk egy kevés tölteléket, s a tészta széleit összecsípjük, majd enyhén megtekerjük. A tetejüket felvert tojással megkenjük, majd 175°C-os sütőben 15-20 perc alatt kisütjük. 


2010. október 7., csütörtök

Kókusztejes tejberizs

Volt egy adag bontott kókusztejem, amit sürgősen fel kellett használnom.Ezért készült hát ez a kis desszert. Tényleg csak kicsi, 3 adagnyi. 
A sütőben való karamellizálás sajnos nem tökéletes, de megfelelő eszköz híján jó ez így is.  

Forrás: Flat Cat

Kókusztejes tejberizs

5 dl kókusztej, 125 g előfőzött (tasakos) rizs, 1 tk rózsavíz, 1 tk vaníliakivonat, fél citrom reszelt héja, 1 ek nádcukor + 3 (csapott) ek nádcukor a tetejére

A rizset feltesszük főni a kókusztejjel. Egy evőkanálnyi cukorral ízesítjük, időnként megkeverjük, nehogy odakapjon. Amikor a rizs megpuhult belereszeljük a citromhéjat és vaníliakivonattal, rózsavízzel ízesítjük. Hőálló tálkákba kanalazzuk, s a tetejüket nádcukorral megszórjuk. Előmelegített 220°C-os sütőbe tesszük, minél közelebb a fűtőszálakhoz. Kb. 20-25 percig sütjük.
 

2010. október 6., szerda

Csokis-áfonyás cookie

Ez egy jó kis alaprecept, amit kedvünk szerint variálhatunk. Én most aszalt vörös áfonyával próbálkoztam, és határozottan tetszik!


Csokis-áfonyás cookie

300 g liszt, 250 g nádcukor, 200 g puha vaj, 150 g csokilencse, 100 g apróra vágott aszalt vörös áfonya, 2 tojás, 1 ek kakaópor, 2 tk vaníliakivonat, 1 tk sütőpor, 1 kk fahéj, csipet só

A tojásokat a cukorral és a vaníliakivonattal habosra keverjük, majd továbbhabosítjuk a puha vajjal. Több részletben belekeverjük a száraz hozzávalókat, végül pedig a csokit és az aszalt áfonyát. Sütőpapírral bélelt tepsire gombócokat halmozunk (egymástól tisztes távolságra!), majd 180°C-os sütőben kb. 12 perc alatt kisütjük. Pár perc tepsin való pihentetés után, rácsra tesszük hűlni.

2010. október 2., szombat

Csokoládés fügetorta

Talán csak a Daim-os túrótorta előtt voltam ennyire bezsongva. Akkor úgy 2-3 hétbe telt a kiszemelés/ráhangolódás/megvalósítás. Ez az időszak most egy hétre redukálódott, de az izgalom még nagyobb volt. Először is a fügék miatt. Nem szeretem a fügét, legalábbis az aszalt változatot biztosan. Mégis belevágtam, mert K kedvenc "luxus" csokija fügés (és azt már én is bátorkodtam megkóstolni!), illetve szilva is van a sütiben. Ami meg azért jó, ha mégsem jönne be a fügés rész, ott van egy biztos pont, a szilva.
A friss fügék beszerzése nem volt egy egyszerű menet. Kiszemeltem az egyik akciós újságban, 4db 350 Ft. Gondoltam, majd a piacon olcsóbb lesz. Aha...csillagászati áron mérték, darabját. Mindegy, a füge kellett, betáraztam a 4 darabosból. És ezek után mit látok egy másik boltban?! 500 g füge (azaz 10 darab!) 500 Ft. Megvettem. Tele vagyunk fügével :D
És a legizgalmasabb rész (legalábbis nekem) még csak ezután jött! K szervezett nekem egy fotózást! Készült néhány fáziskép is, hát be voltam tojva rendesen :D A sütemény a sok csoki miatt nem lett annyira fotogén, de ettől függetlenül nagyon szép képek lettek!

Hálás köszönet a képekért Dobos Ferinek!


Csokoládés fügetorta

Tészta - 29 cm-es piteformához:
300 g liszt, 120 g hideg vaj, 75 g nádcukor, 3 tojássárgája, 2-3 ek hideg víz, 1 citrom reszelt héja, csipet só + vaj a forma kikenéséhez, 40 g pirított, darált mogyoró
Töltelék:
5-6 szem friss füge, 5-6 szem szilva, 40 g (nálam 50) étcsokoládé, 25 g porcukor, 2 tojás, 2 dl tej.

A lisztet a hideg vajjal elmorzsoljuk. Hozzáadjuk a többi hozzávalót, gombócot gyúrunk belőle, fóliába csomagoljuk és 1-2 órára hűtőbe tesszük.
A piteformát vajjal kikenjük, a pirított mogyoróval megszórjuk. A tésztát belelapogatjuk és amíg a töltelék készül, visszatesszük a hűtőbe. A csokoládét lereszeljük, a gyümölcsöket szeleteljük. A tojásokat alaposan összedolgozzuk a porcukorral, majd tejjel lazítjuk. Végül hozzáadjuk a reszelt csokoládét.


A piteformát körberakjuk a gyümölcsökkel, majd nyakonöntjük a tojásos-csokis keverékkel. Előmelegített sütőben, 180°C-on kb. 50 percig sütjük.

A képre kattintva egy galériában megtekinthetőek a képek.

2010. szeptember 23., csütörtök

Csokis keksz

Egyszerű és nagyszerű. Nem is kell ezt tovább ragozni. Talán még annyit: az író senkinek ne vegye el a kedvét! Egy kevés tejjel és ecettel helyettesíthető a dolog. És működik!

Forrás: Moje Wypieki

Csokis keksz

225 g liszt, 200 g nádcukor, ~175 g csoki chips, 160 ml tej + 1 ek ecet (vagy 160 ml író), 55 g vaj, 55 g kakaópor, 0,5 tk só, 0,5 tk szódabikarbóna, 1 tk vaníliakivonat

A vajat megolvasztjuk, elkeverjük benne a kakaóport. Hozzáadjuk a cukrot és a vaníliakivonatot, robotgéppel eldolgozzuk, majd az íróval lazítunk rajta. (Ha nincs írónk, 160 ml tejhez egy evőkanálnyi ecetet adunk. Öt percet pihentetjük, míg csomósodni nem kezd.) A keverékhez adjuk a sót, szódabikarbónát, és apránként a lisztet. Végül belekeverjük a csoki chipset vagy az apróra vágott csokoládét.
Papírral bélelt tepsire halmozzuk a masszát, de hagyjunk helyet a gombócok között, mert könnyen összenőhetnek. 175°C-os sütőben 12 perc alatt megsütjük. Miután megsült, néhány percig hagyjuk a tepsin, majd rácson hűtsük ki.



2010. szeptember 22., szerda

Cukkinis sütemény

Még a jó múltkorában kaptunk egy nagy darab cukkinit. Sokáig csak várakozott a hűtőben, végül kitaláltam legyen belőle cukkinis quiche (ejtsd: 'kis'). A quiche-t leveles tésztából szeretem csinálni, bár így már lehet, hogy nem is igazán quiche... A leveles tésztát megvettem, de sajtos rúd lett belőle. A cukkini pedig még mindig megvolt. Ma délben a felét megettük lepcsánkaként. Reszelés közben jött az ötlet: cukkinis süteményt fogok sütni!
Bár korábban még sosem ettem ilyet, olvastam már róla. K-nak nem nagyon tetszett az ötlet, de azért belevágtam. Elvégre répából és céklából is készül sütemény.
És a végeredmény? Tényleg nem érződik rajta a zöldség, de azért van valami "gyanús" benne.

Cukkinis sütemény

350 g liszt, 300 g durvára reszelt, hámozott cukkini, 210 g nádcukor, 125 ml tej, 90 g dió, 55 g puha vaj, 50 ml rum, 40 g kakaópor, 3 tojás, 1 citrom reszelt héja, 3 kk fahéj, 3 kk sütőpor, 1,5 kk szódabikarbóna, egy csipet só.

A száraz hozzávalókat egy tálba kimérjük és összekeverjük. A cukrot, a puha vajat és a tojásokat robotgéppel összedolgozzuk, majd hozzáadjuk a reszelt citromhéjat, a tejet és a rumot. Apránként beledolgozzuk a lisztes keveréket. Végül durvára vágott diót adunk hozzá. Vajazott, lisztezett koszorúformában eloszlatjuk a tésztát, majd 175°C-on kb. 50 perc alatt készre sütjük.


2010. szeptember 21., kedd

Elkezdődött

A mai nappal elkezdtem a cukrász képzést. A Gundelről sajnos lecsúsztam (nagyon!), maradt a Dobos. Egyelőre még elméletet okítanak, de már nagyon várom, hogy élesben is menjen a dolog!


Kép innen.

2010. szeptember 20., hétfő

Sajtos rúd

Ez most egy extra könnyű recept lesz, amit még egy kezdő is kiráz a kisujjából. Mert bolti leveles tésztából van. És semmi különös nincs benne, azt leszámítva, hogy nagyon finom! Igazából fel sem akartam tenni, mert tényleg nem egy nagy kaland, de K meggyőzött. (Egyébként keze-lába jól van és beteg se lett a verseny alatt/miatt)

Sajtos rúd

500 g leveles tészta, tetszés szerint: trappista sajt, füstölt sajt, márványsajt, szezámmag, lenmag, vaj, só + egy felvert tojás a kenéshez.

A leveles tésztát lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk, megkenjük vajjal, finoman megsózzuk és sajtot szórunk rá. Ezután félbehajtjuk, újra kinyújtjuk, megkenjük és sajttal megszórjuk. Ismét félbehajtjuk, kinyújtjuk. Pizzavágóval kb. 4 cm-es csíkokat vágunk, (sós) tojással lekenjük, sajttal megszórjuk és jól rálapogatjuk. Egy tepsire átemeljük és ott óvatosan megcsavarjuk. A "fedetlen" részeket tojással lekenjük és tetszőlegesen sajttal vagy magokkal meghintjük. Előmelegített sütőben, 175°C-on készre sütjük.


2010. szeptember 18., szombat

Barackos pite

Elindítottam az Embert. Az idő meg... trutyi. Nem épp a legkedvezőbb időjárás egy bringaversenyhez, ami ráadásul 24 órás... Remélem, nem lesz esés (kéz-lábtörés), se tüdőgyuszi!
A tegnapi pizzás hajtoványok mellé sütöttem ezt a barackos pitét is. Tudom, nem éppen aktuális, amikor alma-körte-szilva szezon van, de hát mit tegyen az ember lánya, ha ez az óhaj :)


Forrás: Limara

Barackos pite

300 g liszt, 250 g porcukor, 250 g puha vaj, 5 tojás -szétválasztva, 2 ek tejföl, 1 citrom leve és reszelt héja, 1 csomag sütőpor
+ 2-3 nektarin, szeletelt mandula

A porcukrot a vajjal kihabosítjuk, majd hozzáadjuk a citrom héját, levét. A tojások sárgáját egyenként dolgozzuk bele a vajas masszába, végül jöhet a 2 evőkanálnyi tejföl. A kimért lisztet és a sütőport apránként hozzáadjuk a tésztához. A megmaradt fehérjékből kemény habot verünk, s ezzel lazítjuk a masszát. Kibélelünk sütőpapírral egy kb. 35x30-as tepsit, belesimítjuk a tésztát. A tetejét szelelt nektarinnal rakjuk ki és mandulával szórjuk meg. Előmelegített sütőben 175°C-on kb. 30 percig sütjük.

2010. szeptember 17., péntek

Pizzás hajtovány

Holnap 24 órás bringaversenyre megy K. Segítőként most nem leszek jelen, de azért sütöttem egy kicsit, hogy meglegyen a kellő energia utánpótlásuk. :)
A hajtoványhoz Limara receptjét vettem alapul, a pedig tölteléket saját elgondolásom alapján kutyultam ki.


Pizzás hajtovány

Tészta:
50 dkg liszt, 3 dl tej, 2,5 dkg élesztő, 0,5 dl olívaolaj, 1 tojás sárgája, 1 ek só, csipet cukor
Töltelék:
250 g sűrített paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, 1 kk oregano, 1 kk bazsalikom, 0,5 kk majoranna, só, bors + 100 g sonka felkockázva, reszelt sajt

Az élesztőt a cukros tejben felfuttatjuk, majd a többi hozzávalóval együtt összedolgozzuk. 1-1,5 órát kelni hagyjuk. Amíg a tészta kel, elkészítjük a pizzaszószt. A sűrített paradicsomot a fűszerekkel és a zúzott fokhagymával összefőzzük, majd hűlni hagyjuk. A sonkát felkockázzuk, a sajtot lereszeljük.
Ha a tészta megkelt, kézzel átgyúrjuk, majd megfelezzük. A tészta egyik felét vékonyra nyújtjuk, megkenjük a pizzás krémmel, megszórjuk sonkával majd feltekerjünk, akár a bejglit. Trapéz alakban bevagdossuk és tepsire tesszük a tekercseket. A tészta másik felével ugyanezt megismételjük. A hajtoványokat tojással lekenjük és reszelt sajttal megszórjuk. Előmelegített sütőben, 175°C-on kb. 30 percig sütjük.









2010. szeptember 15., szerda

Férfi a konyhában #4 - Teljes kiőrlésű sokmagvas rozsos kenyér

Az alábbi receptet már jó ideje nagy megelégedéssel használjuk. Sokáig tartó áldozatos munka gyümölcse ez. :) Az egész dolog kb. másfél évvel ezelőtt kezdődött. Akkoriban egy elismert magyar "sportemberrel" (aki sportoló,edző és bíró is egy személyben) beszélgettem a sportoláshoz leginkább passzoló táplálkozásról. Az ő tanácsai alapján kezdtem/kezdtük el változtatni az étrendünket. Ennek mára szerves részéve vált ez a kenyér. Az első verziók még mások receptjei alapján készültek, pl. E.Margit. Fehér kenyérrel kezdtünk, majd váltottunk az egészségesebbnek tartott fajtákra. Végül összeállt a jelenlegi változat, ami mind ízvilágban, mind pedig mennyiségben megfelelőnek tűnik. Saját tapasztalat alapján még egy kenyér esetén sem lehet egységes az ízlésünk. Ezért is fontos, hogy saját magunk tapasztaljuk ki a a megfelelő arányokat...szerintem:

Teljes kiőrlésű sokmagvas rozsos kenyér

fehér liszt 250 g, rétes liszt 300 g, teljes kiőrlésű rozs liszt 250 g, teljes kiőrlésű búzaliszt 250 g, 3 tk. só, 2 késhegynyi aszkorbinsav 2 enyhén púpos ek. sikér, 1 egész élesztő, 1 csipet (barna) cukor, 3.2 dl víz, 2.5 dl kefir, 2 ek. olivaolaj, 2-2 ek. napraforgómag, lenmag, szezámmag

A liszteket, sót, aszkorbinsavat, sikért és a magvakat kimérem egy nagy tálba, majd néhányszor átkeverem, hogy egyenletesebb legyen az eloszlás. Az élesztőt a csipet cukor társaságában felfuttatom a vízben. Ha felfutott, akkor ráborítom a száraz összetevőkre. Ezt követi a kefir és az olaj. Az egészet kb. 15 percig dagasztom géppel. Ezután kézzel jól átgyúrom. A tészta akkor jó, ha nem tapad a kezünkhöz, de egyenletesen gyúrható. Az átgyúrt tésztát a kilisztezett tálba visszarakom és kb. 1 órát kelni hagyom. Ha megkelt, még egyszer átgyúrom kézzel és késsel ketté választom, mivel mi két püspökkenyér formát használunk sütéshez. Ha a tészták a formákban vannak a tetejét ízlés szerint lehet irdalni és/vagy magvakkal megszórni. A tészta tetejét javallott vizes kézzel megtapogatni. A sütőt először 50 °C -ra melegítem és a tészták alá beteszek egy hőálló tálban vizet. Ennek a sütőtér párásítása a szerepe. Így 15 percet "kelesztem". Ezt követően a tésztákat kiveszem és csak akkor teszem be újra, ha a sütő elérte a kívánt 200-210 °C hőmérsékletet. Ezen a hőfokon 30 percig sül, majd 175 °C-on újabb 10-15 percig. A formákból kivéve egy rácson hagyom kihűlni.