2012. február 29., szerda

Elefántszem

Sosem voltam édesszájú, igazából most sem vagyok az. De azért van egy-két kedvenc. És ez nagyon az :) Régebben minden családi összejövetelen ott volt süteményes tálon, aztán szép lassan átvette más a helyét...
Nemrég otthon voltam, kaptam az alkalmon és elkértem a receptet mamámtól. Egy picit csiszolgattam rajta és ma elkészítettem. Hú, nagyon jó lett! ;)


Ui: nekem sajna nincs gáztepsim, mert az előző lakó lenyúlta. Abban pedig jobb lett sütni a piskótát, szebben lehetett volna feltekerni. Gáztepsihez 6 tojásból süssük a piskótát, a krémet pedig 15 dkg dióból készítsük el. (A többi hozzávaló arányát pedig szépen kiszámoljuk :))

Elefántszem

Piskóta ~24x28-as tepsihez:
4 tojás szétválasztva, 80 g nádcukor, 80 g liszt, 15 g kakaópor
Diós krém:
2 dl tej, 2 púpos ek liszt, 10 dkg darált dió, 60 g nádcukor, 1 rúd vanília, 100 g puha vaj 
+ 2-3 vékonyabb banán
+ ~200 g csokoládé (fele ét - fele tej), olaj

A diót száraz serpenyőben megpirítjuk, majd ledaráljuk. A tejet felfőzzük a cukorral, liszttel és a dióval, s a vanília kikapart magjaival ízesítjük. Folyamatos kevergetés mellett, jól besűrítjük. Miután kihűlt a puha vajjal kihabosítjuk. 
Elkészítjük a piskótát is. A tojásfehérjét verni kezdjük. Amikor kezd habosodni, hozzáadjuk a nádcukrot is. Kemény habot verünk belőle. Majd óvatosan belekeverjük a sárgáját is. Végül hozzáforgatjuk a kakaóport és a lisztet. Egyenletesen elkenjük egy sütőpapírral bélelt tepsibe, majd 180°C-on kb. 10 perc alatt vékony lapot sütünk belőle. Még melegen feltekerjük.
Amikor a piskóta kihűlt, rákenjük a diós krémet. Az egyik hosszabbik oldala mentén kirakjuk banánnal (a banánok végeit vágjuk le!) majd óvatosan feltekerjük. Hűtőbe tesszük dermedni.
Végül gőzfürdő felett megolvasztjuk a csokoládét és olajjal hígítjuk. A süteményt rácsra tesszük, alá pedig sütőpapírt vagy egy tálcát, így a lecsurgó csokoládét könnyen összegyűjthetjük, s később újra felhasználhatjuk. A csokoládéval meglocsoljuk a sütemény tetejét, az oldalán pedig szépen végig fog csurogni, egyenletesen befedve azt. Miután a csokoládé megkötött, forró vizes késsel szeleteljük.

2012. február 25., szombat

Céklás keksz

Mostanában nagyon rákattantam a céklára, de vissza kell fognom magam, mert csak én lelkesedem érte ennyire :P Azért titokban mindig hazakerül egy kisebb adag. :)
Tegnap este netezés közben bevillant valami: céklás keksz. Rákerestem és tényleg létezik! (Bár nincs túl sok találat) Általában akkor szoktam sütögetni, amikor pihenős vagyok, de most csak ezen járt az agyam. Szóval nem volt mese, sütni kellett :)
K szeme csak úgy kerekedett, amikor meglátta, de szerintem olyan szépek! 
És nem, egyáltalán nincs céklaíze ;)


Céklás keksz - 17 darabhoz

175 g liszt (a fele teljes kiőrlésű liszt), 85 g céklapüré (2 pici céklából), 75 g nádcukor, 50 g olvasztott vaj, 1 tojás, csipet só, 1 tk vaníliakivonat, 1 tk sütőpor, 50 g csokilencse

A céklákat kb. 20 percig főzzük, majd meghámozzuk és pürésítjük. 
A nádcukrot a vaníliakivonattal, a csipet sóval és a tojással kihabosítjuk. Hozzácsurgatjuk az olvasztott vajat, majd belekeverjük a céklapürét. Végül hozzákeverjük a lisztet, a csokilencsét és a sütőport is. Enyhén lisztes kézzel gombócokat formázunk a masszából, majd sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk a kekszeket. Egy kissé lelapítjuk, majd 180°C-on 10-12 percig sütjük.

2012. február 17., péntek

Pavlovás pohárkém mascarpone-s limekrémmel és málnapürével

Ezután a remek hangzatos cím után, jöjjön egy kis háttértörténet. 
Mindig gyűjtögetem a hűtőben a tojás fehérjéket, van amikor eszembe jut és bedobom a fagyasztóba, de általában elfelejtem és beletaknyosodik a csészébe...
Hogy kezdjem elhasználni a felgyűlt készletet, mini pavlovát akartam sütni. Meg sem fordult a fejemben, hogy nekem ne sikerülne :D Míg sültek gyönyörűek voltak, aztán meg leeresztettek, mint a lufik. Így hát pohárkrém lett belőle ;)




Pavlovás pohárkém mascarpone-s limekrémmel és málnapürével - 4 adag

Pavlova - 2-3 db
1 fehérje (~40 g), 50 g nádcukor, csipet só, 1 kk vaníliakivonat, pár csepp ecet, 1 kk keményítő
Mascarpone-s limekrém
250 g mascarpone, 100 ml tejszín, 1 lime leve és reszelt héja, 1-2 ek méz
Málnapüré
~75 g málna, 1 csapott ek nádcukor, 1 tk keményítő, 1 dl víz, pár csepp citromlé

A sütőt 180°C-ra előmelegítjük.
A fehérjét robotgéppel habosítani kezdjük. Amikor már levegős, hozzáadjuk a cukrot és jó sokáig verjük. Akkor jó, ha már kellően kemény és fényes habot kapunk. Ekkor hozzáadjuk a vaníliakivonatot, az ecetet és a keményítőt, majd óvatosan hozzákeverjük. Sütőpapírral bélelt lemezre kb. 10-12 cm-es halmokat rakunk. Betesszük a sütőbe és azonnal csökkentjük a hőfokot 150°C-ra. 30 percig sütjük, majd a sütőben hagyjuk kihűlni.
A krémhez a mascarpone-t a lime levével, reszelt héjával és a mézzel ízesítjük. Majd a tejszínt habbá verjük és ezzel lazítjuk a krémet.
A málnapüréhez a málnát egy kis lábasba tesszük, egy pici vizet öntünk hozzá, majd a cukorral együtt pépesre főzzük. Közben egy kis tálkában a keményítőt kikeverjük a vízzel és összefőzzük a málnapürével. 
Végül a kihűlt pavlovákat feldaraboljuk és a krémmel, málnapürével együtt poharakba rétegezzük.

2012. február 15., szerda

Túrós pogácsa

Pogácsafronton nem voltam túl erős, eddig. Aztán néhány hete megpróbálkoztam ezzel a túrós pogival. Végre szép leveles lett és nagyon finom! Annyira, hogy nem is jutott idő a fényképezésre. Akkor teljes kiőrlésű liszttel keverve sütöttem, most csak fehér lisztből. A fiúk ugyanis irodát rendeznek. K szereti a tk. dolgokat, de tekintettel a többiekre, maradt a hagyományos verzió. (Egyébként szerintem finomabb és laktatóbb a tk. lisztes... és szebbek is lettek, de hát ugye amikor fotózná az ember lánya, csak nem úgy sikerül...)  
Ajánlom, hogy hajtogassuk meg a tésztát (és nem csak azért, mert már mániám lett a hajtogatás), mert tényleg könnyebb, szebb lesz a végeredmény. A hajtogatáshoz ITT találtok egy kis képi segítséget. 



Túrós pogácsa

250g túró, 250 g vaj, 250 g liszt (vagy 150 g teljes kiőrlésű + 100 g fehér liszt), 2 tojás sárgája, 15 g só, 10 g élesztő
+ egy tojás a kenéshez, reszelt sajt/szezámmag a szóráshoz 

A túrót, a hideg vajat és a sót robotgéppel gyorsan összedolgozzuk. Belemorzsoljuk az élesztőt és hozzáadjuk a tojások sárgáit. Végül hozzágyúrjuk a lisztet is. Legalább 1-1,5 órára hűtőbe tesszük a tésztát. 
Miután a tészta eleget pihent, lisztezett deszkán átgyúrjuk, majd téglalap alakúra kinyújtjuk. A tésztát kinyújtjuk, majd nekilátunk a szimpla hajtásnak. Fontos, hogy a tésztáról minden hajtás előtt söpörjük le a lisztet és az ujjainkkal borzoljuk meg a tészta felületét! (Ez azért fontos, hogy nyújtáskor jobban összetapadjanak a rétegek. Süléskor így nem borulnak el, de szép levelesek maradnak.) A tésztát gondolatban három felé osztjuk. Először a bal oldali részt, majd a jobb oldalit is középre hajtjuk. 90 fokkal elforgatjuk és pár percet pihenni hagyjuk.
Újból kinyújtjuk, borzoljuk s duplán hajtogatjuk. Ezúttal négy felé osztjuk gondolatban a tésztát. Először a bal oldalát hajtjuk be, majd a jobb oldalit, végül becsukjuk, mint a könyvet. 
Ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, a tetejét lekenjük tojással, majd megszórjuk sajttal. Ezután apró pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. A pogácsákat 20-30 percig kelesztjük, majd előmelegített, 225°C-os sütőben 15-20 perc alatt kisütjük. 

2012. február 7., kedd

Fűszeres-almás puszedli

Volt három szem aszott almánk a hűtőben, gondoltam sütök belőle egy jó kis kekszet. Aztán időközben rájöttem, hogy elfogyott a teljes kiőrlésű lisztem...Így aztán zabpehelyliszt került bele. Emiatt (gondolom én) a kekszből puszedli lett. 
Igazából az alma csak természetes édesítőként szolgál, ha almásabb ízt szeretnénk keverjünk bele "almachips" darabokat.


Fűszeres-almás puszedli ~26 darab

250 g zabpehelyliszt, ~200 g almapüré, 100 g olvasztott vaj, 85 g nádcukor, 75 durvára vágott dió, 1 tojás, 1 kk sütőpor, 1 kk szódabikarbóna, 2 kk fahéj, 1 kk őrölt szegfűszeg, fél kk őrölt ánizs, fél kk szerecsendió (vagy ezek helyett 3 púpos kk mézeskalácsfűszer), kevés citromlé

Az almákat meghámozzuk, kimagozzuk és kevés citromlével meglocsoljuk. Botmixerrel pürésítjük. A diót száraz serpenyőben megpirítjuk majd durvára aprítjuk.
Egy tálban a nádcukrot és a tojást kihabosítjuk, majd hozzákeverjük az almapürét és hozzácsurgatjuk az olvasztott vajat is. Két-három részletben hozzáforgatjuk a zabpehelylisztet és a diót is. Végül belekeverjük a sütőport, szódabikarbónát és a fűszereket is. 
A bekevert masszát 10-15 percig pihentetjük. Két kanál segítségével diónyi gombócokat adagolunk vele a sütőpapírral bélelt tepsibe, majd egy vizes talpú pohárral lelapítjuk azokat. Végül előmelegített, 180°C-os sütőben 12-15 perc alatt megsütjük, rácson kihűtjük.