2011. július 25., hétfő

Barackos-túrós rácsos

Már csak azért is megérte elvégezni a cukrász tanfolyamot, mert megtanultam vajas tésztát, blundelt készíteni. Magamtól tuti nem álltam volna neki, de most azt mondom: soha többé bolti leveles! 
Ez volt a tegnapi vacsoránk (meg a mai reggelink). Egyszerűen nincs jobb a házi vajas tésztánál, ami vaníliás-barackos túróval van töltve! Pont.




Barackos túrós táska - 12 darab

250 g túró, 2 evőkanál tejföl, 50 g nádcukor, egy evőkanál búzadara, 1 rúd vanília, reszelt citromhéj, barackbefőtt apróra vágva
+tojás a kenéshez, búzadara

A töltelék hozzávalóit összekeverjük.
A leveles tésztát lisztezett deszkán kinyújtjuk, majd kb. 10x10 cm-s négyzeteket vágunk belőle. Minden tésztadarabot a két oldalánál fogva kicsit meghúzzuk (vigyázva, hogy ne szakadjon el), majd az egyik oldalát bevagdossuk. A tészta keretét tojással lekenjük, a vágatlan rész közepét egy kevés búzadarával megszórjuk. Ráteszünk egy jó evőkanálnyi tölteléket, és a rácsos felét ráhajtjuk. A széleket kicsit megnyomkodjuk, majd papírral bélelt tepsire átrakjuk, tojással lekenjük. Sütés előtt kb. 15 percet pihentetjük, majd előmelegített, 250 °C-os sütőben kérgesedésig sütjük (kb. 15 perc). Ezután a hőfokot 200 °C-ra csökkentjük és további 25-30 percig sütjük.

2011. július 21., csütörtök

Mákos ribizli tortácska

Általában szeretem a sütés minden pillanatát, a mini sütikkel pedig különösen szeretek bíbelődni. De ez a darab egy kicsit se szerettette meg velem magát. Nyilván az is baj volt, hogy kedden, amikor készült, ezeregy dolgom volt még ezen kívül, hogy meleg volt, hogy elrontottam a krémet és alapból nem volt jó napom. 
Összességében finom lett és pikáns, csak hát a krém...Általában zselatinfixet szoktam használni, mert egyszerű és szagtalan. A főzős zselatin szaga undorító, ha nem muszáj, nem is dolgozok vele. Na, de most nem volt zselatinfixem, csak egy csomag régen vásárolt lapzselatinom. Gondoltam egyet és azt használtam. Beleraktam 3 lapot a meleg krémbe, eltelt már egy csomó idő, még mindig híg lötty volt az egész. Semmi gáz, beletettem a maradék hármat is. Olyan gumis lett, hogy ihaj! Sebaj, botmixert elő, majd az megoldja a helyzetet. Hát nem igazán. Na, de majd a tejszín lazít rajta...Nagyjából vállalható lett, de azért itt-ott csomós maradt :(
Mondjuk úgy, hogy ez most egy prototípus, ami némi javítást azért igényel. Az alapanyagokat nem teljesen tudtam belőni, lett némi többletem, de a recepthez átszámoltam a (valószínűleg) jó arányokat.



Mákos ribizli tortácska - 2 db 8 cm-es formához

Mákos piskótalap:
3 tojás, 60 g nádcukor, 30 g darált mák, 30 g liszt
Vaníliakrém:
4 sárgája, 50 g nádcukor, 250 ml tej, 1 rúd vanília, 3 db lapzselatin + 125 g habbá vert tejszín
Ribizlizselé:
100 g ribizli, 50+50 ml víz, 1 ek rózsavíz, 50 g nádcukor, 1 púpos tk keményítő

Egy nagyobb tepsit készítünk elő a piskótához. Akkorát válasszunk, aminek a mérete elegendő lesz 6 db piskótakorong kiszúrásához. (Sütőpapírral béleljük ki!)
A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjéből kemény habot verünk. Amikor kezd habosodni, hozzáadjuk a cukor egyharmadát. A maradék cukrot a sárgájával verjük habosra. A felvert fehérjehabba forgatjuk a sárgáját, majd hozzáadjuk a liszt és mák keverékét is.  Vékony lapot kenünk belőle. Előmelegített, 180°C-os sütőben, kb. 15 perc alatt megsütjük. Ha kihűlt 6 db korongot szaggatunk belőle (a desszertgyűrűvel).
A vanília krémhez a tejet a cukorral és a vanília magjaival felfőzzük. Egy kisebb tálkában a tojásokat egy kevés meleg tejjel elhabarjuk, majd a tejes masszához csurgatjuk, kis lángon felfőzzük. A lapzselatinokat hideg vízbe áztatjuk öt percre, majd a vízből kivéve kinyomkodjuk a felesleges vizet belőle és a meleg vaníliakrémbe tesszük. Jól elkeverjük és kihűtjük. Ha kihűlt, hűtőbe tesszük. Végül a felvert tejszínnel lazítjuk.
A ribizlit a cukorral, 50 ml vízzel felfőzzük. Botmixerrel pürésítjük, majd egy szűrőn átpasszírozzuk, rózsavízzel ízesítjük. (Egy evőkanálnyinál ne tegyünk bele többet, mert nagyon intenzív íze van!) 50 ml vizet csomómentesre keverünk egy teáskanálnyi keményítővel, majd hozzáadjuk a ribizlipüréhez. Kis lángon, folyamatos kevergetés mellett besűrítjük. 
Az összeállításhoz két desszertgyűrűre vagy két darab nagy fánkszaggatóra lesz szükségünk. A gyűrűbe egy vastag fóliacsíkot teszünk, ez megkönnyíti a formából való kiszedést. A formát egy kisebb tálcára, deszkára helyezzük (megkönnyíti a betöltött sütemény mozgatását), majd betöltjük. (Piskóta, ribizlizselé, vaníliakrém stb.) Fagyasztóba tesszük  dermedni (vagy hűtőbe). A díszítés előtt mindenképp érdemes betenni a fagyasztóba, mert úgy kevésbé színezi meg a ribizlizselé a krémünket. A megmaradt vaníliás krémmel körbekenjük, friss ribizlivel díszítjük. 

2011. július 17., vasárnap

Vaníliás sárgabarack fagyi

Kaptunk egy nagy szatyor sárgabarackot. Már megettünk (pontosabban én megettem...) belőle egy nagy adagot, de nem nagyon volt látszatja. Ezért aztán összedobtam egy adag fagyit. Ha már úgyis meleg van...



Vaníliás sárgabarack fagyi

300 ml tej, 250 ml tejszín, 500 g magozott sárgabarack, 100 g nádcukor, 3 sárgája, fél citrom leve, egy rúd vanília

A tejet, a tejszínt és a nádcukrot felmelegítjük, a vanília magjaival ízesítjük. A tojások sárgáit egy kis tálkában  néhány kanál meleg tejjel elhabarjuk, majd hozzáadjuk a tejes alaphoz. Folyamatos kevergetés mellett felfőzzük. Jól lehűtjük.
A barackokat forró vízbe mártjuk, így a héjukat könnyebben eltávolíthatjuk. Kimagozzuk, majd a citrom levével meglocsoljuk. Botmixerrel pürésítjük, végül ezt is jól lehűtjük.
A tejes alapot fagyigépbe öntjük, majd amikor kezd habosodni, apránként hozzáadjuk a barackpürét is. Ha végzett a gép, dobozba szedjük és néhány órára fagyasztóba tesszük. 

2011. július 14., csütörtök

Csokis-meggy fagyi

Elég ütős fagyi lett, pedig még alkohol sincs benne :D Kerestem esküszöm, de a pálinkát nem találtam alkalmasnak a feladathoz. :P Egy kis konyakot vagy rumot elbírt volna, de a meggytől így is nagyon pikáns íze volt. Olyan "mon cherry-s" :)


Csokis-meggy fagyi

200 ml tejszín, 300 ml tej, 1 ek kakaópor, 80 g étcsokoládé, 80 g fruktóz (115g cukor), 3 sárgája, 200 g magozott meggy

A tej felét a tejszínnel felforraljuk. Egy hőálló tálba tesszük a kakaóport, erre öntjük a forró tejszínes keveréket, majd kézi habverővel alaposan elkeverjük. Beletördeljük a csokoládét is.
A maradék tejet a fruktózzal (cukorral) megmelegítjük. Egy kis tálkába a sárgákat elhabarjuk egy kevés meleg tejjel és apránként hozzáadjuk a cukros tejhez. Végül hozzáöntjük a csokoládés alapot és folyamatos kevergetés mellett felforraljuk az egészet. Kihűtjük és berakjuk a fagyasztóba/hűtőbe, hogy jól lehűljön a keverék. 
A meggyet kimagozzuk és botmixerrel egy kicsit összezúzzuk (nem kell pépesre, úgy a jó, ha darabos). Ezt is hűtőbe tesszük.
A lehűlt  csokis alapot fagyigépbe öntjük, majd amikor kezd összeállni a fagyi, hozzáadjuk a meggyet is. Miután elkészült, dobozba kanalazzuk és néhány órára a fagyasztóba rakjuk.

2011. július 5., kedd

Mini kardamomos-kakaós és fahéjas csigák

Úgy megkívántam a kakaós csigát, vacsorára sütöttem is egy adagot. De hogy egy kis csavar is legyen a dologban, a tésztát tejszínnel és házi vaníliás cukorral készítettem, a kakaós tölteléket pedig egy kevés kardamommal ízesítettem. Nádcukorral édesítettem, de ti ne tegyétek! Túl nagy a kristályok mérete és borzasztó nehezen olvad. Emiatt egy pöttyet túlsültek...




Mini kardamomos-kakaós és fahéjas csigák

500 g liszt, 250 ml tejszín, 3 ek házi vaníliás nádcukor, 1 tojás + 1 sárgája, 25 g élesztő, csipet só, 70 g olvasztott vaj

Kakaós töltelék - a tészta kétharmadához
3 púpos ek holland kakaópor, 2 tk őrölt kardamom, 5 púpos ek (por)cukor + olvasztott vaj
Fahéjas - a tészta egyharmadához
2 púpos ek őrölt fahéj, 3 púpos ek (por)cukor + olvasztott vaj

A tejszínt egy csipet cukorral megmelegítjük, belemorzsoljuk az élesztőt. A többi hozzávalót (a vaj kivételével!) egy nagy tálba kimérjük, majd hozzáadjuk a felfutott élesztőt és összegyúrjuk. Amikor kezd összeállni, apránként hozzácsurgatjuk az olvasztott vajat. Egy órát kelesztjük.
A megkelt tésztát átgyúrjuk, majd enyhén lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk. Olvasztott vajjal megkenjük és megszórjuk a száraztöltelékkel. Felcsavarjuk és ujjnyi vastag szeleteket vágunk belőle. A csigák végét aláhajtjuk, tenyerünkkel egy kicsit meglapítjuk, 10-15 percig pihentetjük. Előmelegített 180°C-os sütőben kisütjük.