2012. december 4., kedd

Pozsonyi kifli

Úgy látszik, most kifliben utazok, ez már a harmadik kifli, így egymás után :)
Na de ez most Mikulásra készült K-nak. Igaz egy picit hamarabb sültek ki, de így jött ki... Már legalább egy éve pozsonyi kifli után sóvárog. Szóval ma pont pihenős voltam, így nekiláttam.
Amúgy elég szórakoztató volt itthon pozsonyizni, na, a cukiban már nem annyira (pedig nem is én csinálom). Kicsit pepecselős, várakozós, de élveztem. Azért azt nem mondom, hogy gyakran fogom készíteni, de egy éveben egyszer talán belefér :) Most úgyis csináltam egy jóóó nagy adagot, kitart egy ideig :P


Pozsonyi kifli - 24 db

Tészta: 
500 g liszt, 200 g vaj, 150 ml tej, 50 g nádcukor, 10 g élesztő, 1 sárgája, reszelt citromhéj
Máktöltelék:
250 g darált mák, 150 ml tej, 100 g nádcukor, fél rúd vanília, reszelt citromhéj, aszalt vörös áfonya + 2 ek búzakorpa/ kekszmorzsa
Diótöltelék:
250 g darált dió, 150 ml tej, 100 g nádcukor, fél rúd vanília, reszelt citromhéj, 2-3 ek rum,  aszalt barack + 2 ek búzakorpa/ kekszmorzsa

Először a tölteléket készítjük el, lehetőleg minél hamarabb, hogy legyen ideje rendesen kihűlni. A két tölteléket egyszerre keverjük be, így a tejet is egy edényben forraljuk fel. Hozzáadjuk a cukrot és vaníliával ízesítjük. Amikor forrni kezd, kettéosztjuk és ráöntjük a kimért, ízesített (citromhéjjal, rumos barackkal stb.) töltelékekre. Jól elkeverjük, majd kihűtjük.

Ezután begyúrjuk a tésztát. A tejet kicsit megmelegítjük, belekeverünk egy kevés cukrot, majd belemorzsoljuk az élesztőt. Nem kell megvárni, míg az élesztő felfut, elég, ha az ujjunkkal megkevergetjük. A tészta többi hozzávalóját egy nagy tálba kimérjük, majd hozzáadjuk az élesztős tejet. Robotgéppel jól összedolgozzuk, lehetőleg minél hamarabb. A tésztát letakarva, hideg helyen 20-30 percig pihentetjük.
 A diós, illetve a mákos tölteléket is 12 darabra szétosztjuk. Ezután a töltelékeket egy kevés liszt segítségével "megfogjuk" és egyenként túró rudi nagyságúra sodorjuk. Így fogjuk majd a tésztába tölteni.
Mielőtt a tésztával dolgoznánk tisztítsuk meg alaposan a munkafelületet, majd olajozzuk be egy kicsit. A tésztát 24 darabra felosztjuk. Majd egyenként minden darabot ovális alakúra nyújtunk. Szigorúan csak olajozott deszkán! Lisztezni nem szabad!
A kinyújtott tésztára közepére fektetjük a tölteléket. A tésztát ráhajtjuk, majd megsodorjuk, ügyelve arra, hogy a tészta szélei kissé vékonyodjanak el. Végül a megfelelő alakra igazítjuk. A diós pozsonyi kifli patkó alakú, míg a mákos ácskapocs alakú.
A megformázott kifliket tepsire tesszük, majd egy egész tojás és két sárgája keverékével lekenjük. Hagyjuk rászáradni a tojást. Amikor már nem ragad, kenjük le még egyszer. Miután már a második kenés sem ragad, 200°C-os sütőben 12-15 perc alatt süssük pirosra. (Sütés közben legalább egyszer érdemes a tepsit megfordítani!)

2012. november 28., szerda

Vaníliás kifli

Bár még odébb van a karácsony (mondjuk, ha belegondolunk, nem is kell már olyan sokat aludni!), engem már megcsapott a szele. 
A mi családunkban nem szokás karácsonykor vaníliás kiflit sütni, sőt úgy egyáltalán máskor sem. Talán pont ezért, de úgy megkívántam a vaníliás kiflit. Ami amúgy furcsa, mert alapvetően nem szeretem az agyonporcukrozott süteményeket. De ezt csak úgy pusziltam befelé :)


 Katt a képre! Ugye milyen jól néz ki a sok apró vaníliamagocska a kifliken?

Vaníliás kifli - 2 tepsi

175 g liszt, 75 g őrölt mandula, 150 g hideg vaj, 50 g porcukor, fél rúd vanília
+ kb. ek porcukor, fél rúd vanília 

Az összes hozzávalót kimérjük egy tálba. A hideg vajat belemorzsoljuk, majd gyors mozdulatokkal összegyúrjuk a tésztát. Fóliába csomagoljuk és 15-20 percre a fagyasztóba tesszük. (Vagy a hűtőbe, egy órára)
Enyhén lisztezett deszkán átgyúrjuk, majd a könnyebb kezelhetőség kedvéért 8 részre vágjuk. Mind a nyolc részből vékony rudakat sodrunk, majd szorosan egymás mellé tesszük őket. Végül késsel egyenlő hosszúságú darabokra felvágjuk. Mindegyik darab tésztát (ha kell) egy kicsit átsodorjuk és kiflialakúra igazítjuk. Az így elkészített kifliket sütőpapírral bélelt tepsibe rakosgatjuk. Hagyjunk helyet a kiflik között, mert sütés közben megnőnek!
175°C-os sütőben, 10-12 perc alatt megsütjük. Miután kivettük a sütőből, még forrón vaníliás porcukorba forgatjuk. Vigyázzunk, mert frissen könnyen  törik!

2012. november 27., kedd

Almakrémes kifli

A kényszerpihenő, majd az állandó munka után végre jutott időm az itthoni sütögetésre. Semmi komoly, csak egy édes kelt tészta (mert már régen volt) vacsorára. Almás és diós. De ehelyett bármilyen más töltelékkel is variálható. 


  
Almakrémes kifli - 15 db

Tészta:
300 g liszt, 125 ml tej, 55 g olvadt vaj/kókuszzsír, 50 g nádcukor, 1 tojás, fél csomag instant élesztő, csipet só, 1 kk őrölt vanília
Almakrém:
~200 g tisztított alma, 2 ek keményítő, 1 ek nádcukor, citromlé, 2 kk őrölt vanília, víz

+durvára vágott dió, nádcukor és tojás a kenéshez

A tészta hozzávalóiból ruganyos tésztát gyúrunk, majd egy órát kelesztjük. Amíg a tészta kel, elkészítjük az almakrémet. 
Az almákat meghámozzuk, feldaraboljuk. Egy kis lábas aljába ujjnyi vizet engedünk, majd beletesszük az almát és megpároljuk. Cukorral, vaníliával, citromlével ízesítjük. A keményítőt egy tálkában kevés vízzel elkeverjük, majd kis lángon, folyamatos kevergetés mellett besűrítjük. 
A megkelt tésztát átgyúrjuk, és enyhén lisztezett deszkán vékony, téglalap alakúra nyújtjuk. Feldaraboljuk (így), majd mindegy végébe eszünk egy kevés (már kihűlt) almatölteléket. A kifliket felcsavarjuk és sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. Tetejüket tojással lekenjük, dióval és egy kevés cukorral megszórjuk. 10-15 percig kelesztjük, majd 180°C-os sütőben 20-25 perc alatt megsütjük. 

2012. november 17., szombat

Friss vanília érkezett!

Friss vanília érkezett!



Frissítve: 11.17. 14:00
  • normál méretű Bourbon (16-18 cm, ~3,5g) 125 Ft/db 

*ÚJDONSÁG*
  • Vaníliaőrlemény (25 g/tasak) 1500Ft/db 
A vaníliaőrlemény ára kicsit soknak tűnhet, viszont sokkal egyszerűbb a használata, nem kell kapargatni a vaníliát, egyből lehet adagolni. Gazdaságosabb is, mert míg többnyire csak a vanília magjait használjuk fel, az őrlemény az egész vaníliát tartalmazza, hüvelyestől.
 

...............................................................................................

A vaníliát személyesen (Budapesten) vagy postai úton tudom eljuttatni. Minimum rendelés NINCS.
Érdeklődni a sutisarok.blog@gmail.com címen lehet!

2012. október 30., kedd

Vaníliás körtetorta

A tegnap reggeli hóesés meghozta a kedvem a téli süteményekhez. Na, persze még mindig sütési tilalom van...El sem hinnétek mennyire untam magam az első két-három napban! K jóformán nem engedett semmit se csinálni, nem mintha amúgy fél kézzel ment volna. 
No szóval, eszembe jutott, hogy van nekem egy tavalyi receptem, ami még a Fanny konyhában jelent meg. Ha tehetitek próbáljátok ki, mert isteni! Én meg hadd irigykedjek rátok :)

 
Vaníliás körtetorta - 6 db 10 cm-es piteformához

Linzertészta:
120 g liszt, 120 g hideg vaj, 50 g őrölt mandula, 60 g porcukor, 1 kk őrölt fahéj
Mandulakrém:
125 g őrölt mandula, 85 g cukor, 65 g puha vaj, 1 nagyobb tojás, 1 rúd vanília magjai
Párolt körte:
3 kisebb kemény körte, ½ l víz, 200 g (nád)cukor, fél citrom leve, 1 rúd vanília

A tészta hozzávalóit egy tálba mérjük, majd a hideg vajat összemorzsoljuk a szárazanyagokkal. Gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, fóliába csomagoljuk és legalább egy órára hűtőbe tesszük. Amíg a tészta pihen, megpároljuk a körtéket és elkészítjük a tölteléket.
A cukrot és a vizet alacsony lángon feltesszük főzni. A körtéket meghámozzuk, kettévágjuk, a magházukat eltávolítjuk. Amikor a cukorszirup gyöngyözni kezd, beletesszük a körtéket, hozzáadjuk a citrom levét. A vanília magjait és hüvelyét is a sziruphoz adjuk. A körtéket 15-20 percig pároljuk. Hagyjuk kihűlni.
A mandulakrémhez a puha vajat és a cukrot kihabosítjuk. Hozzáadjuk a szobahőmérsékletű tojást és a vanília kikapart magjait. Belekeverjük az őrölt mandulát, végül hűtőbe tesszük pihenni.

A pihentetett linzertésztát átgyúrjuk és lisztezett deszkán 3-4 mm vastagra nyújtjuk. Kibéleljük vele a kivajazott formákat. A tésztát vakon fogjuk kisütni, ezért 15 percre formástul fagyasztóba tesszük. (Ez lényeges, hiszen a tésztában a vaj „fellágyult” - ha ezt a lépést kihagyjuk, hozzáragadhat a tésztához a sütőpapír) Sütőpapírból a piteformától nagyobb darabokat vágunk.
A „lehűtött” tésztákat sütőpapírral lefedjük. Sütőgolyókkal vagy szárazbabbal/lencsével súlyozzuk. Így a tészta nem fog felfúvódni és megtartja a formáját. Előmelegített, 175°C-os sütőben 15 percig vakon sütjük, majd a nehezéket eltávolítva, további 5-10 percig, hogy színt kapjon a tészta. A kisült tésztakosárkákat a formában hűtjük ki.

A kihűlt tésztakosárkákat a hideg mandulakrémmel megtöltjük, a tetejükre pedig egy-egy jól lecsöpögtetett körtét teszünk. Fontos, hogy a kisütött tészták maradjanak a formákban! Előmelegített, 175°C-os sütőben 25-30 percig sütjük, míg a mandulakrém stabil tartást és színt kap.

2012. október 27., szombat

50. évfordulóra

Általában sajnos nem jut annyi idő az itthoni sütögetésre, fotózásra, mint ahogy én azt szeretném. Most bezzeg időm lenne, de nem süthetek :( Mondjuk úgy, hogy egy darabkával könnyebb lett a jobb hüvelykujjam...Varratszedésig kényszerpihenő meg kímélés van.

De van nekem egy adósságom, amit azért megmutatok. K nagyszüleinek az 50. házassági évfordulójára készült. Erre a tortára sajnos hatványozottan igaz, hogy kevés időm volt rá, sőt a vége felé, már türelmem se sok. Épp csak hogy hazaestünk a kétnapos gyulai pihenőnkből, én már neki is kezdtem a sütésnek. Estére betöltöttem a tortákat, megszíneztem a marcipánt, megcsináltam a virágokat, aztán másnap jött a "móka". Eredetileg három szint készült, de úgy beidegesedtem, hogy végül a felső szintet el se vittem. (Apáék legalább örültek neki :P) 
Úgy terveztem, hogy a torta alapszíne nagyon világos barna lesz. Nos gyakorlatilag púderszín lett belőle. Újraszínezni se kedvem, se időm nem volt, tekintve, hogy délre vinni kellett a tortát.
Aztán jött a burkolás...Már-már a hajamat téptem, annyira borzalmas volt a marcipánnal dolgozni! A két alsó szint még úgy-ahogy elfogadható lett, de a felsőnél már annyira ideges voltam, hogy hagytam a fenébe...(Hozzáteszem, így is bőven elég lett a torta!)
Na meg a számok...Állítva szerettem volna a torta tetejére szúrni őket, de egy éjszaka alatt nem szárad ki annyira, hogy tartása is legyen. Így maradt a kevésbé szép megoldás...

Sajnálom nagyon, mert amikor az ember lánya annyira akarja, hogy jól sikerüljön, tuti nem lesz olyan... :( Azért a mamáék így is nagyon örültek neki és mindenki dicsérte, hogy finom volt. 

 Az alsó szint csoki, a felső meggyes-csoki. A 3. szint meg áfonyás volt.

2012. október 14., vasárnap

Almás pite 2.

Kaptunk egy csomó almát. Ami előbb-utóbb úgyis elfogyna, mert ilyenkor ősszel nagyon szeretem rágcsálni, de a hétvégén kettővel több lett az éhes szájak száma, így egy részéből almás pite lett. 
A fotó is csak kutyafuttában készült, mert még forrón fel kellett vágnom :)


Almás pite 2. - 29 cm-es formához

Omlós tészta:
250 g liszt, 50 g finomított zabpehely, 120 g hideg vaj, 100 g porított nádcukor, 1 tojás sárgája, 2 ek. tejföl, csipet só
Almás töltelék:
4-5 alma, 2 ek méz, fűszerek (vanília, fahéj, kardamom, ánizs, szerecsendió, szegfűszeg, citromlé) 2 ek keményítő, pici víz
+ 2-3 alma szeletelve, baracklekvár, szeletelt mandula

Először az omlós tésztát készítjük el. Minden hozzávalót kimérünk egy tálba, majd gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Fóliába csomagoljuk és legalább egy órára hűtőbe tesszük.
Az almákat megpucoljuk, magtalanítjuk, feldaraboljuk. Egy kis lábasba tesszük citromlével meglocsoljuk és fűszerezzük. Egy pici vizet öntünk alá, majd megpároljuk. Egy kis tálkába két evőkanálnyi keményítőt teszünk, majd egy kevés vízzel elkeverjük. A párolt almához öntjük és besűrítjük. A tölteléket félretesszük hűlni. 
Az omlós tésztát enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk és a kivajazott piteformába átemeljük. Villával megszurkáljuk és 180°C 10-15 percig elősütjük. Ezután baracklekvárral megkenjük, az almatölteléket ráhelyezzük, végül almaszeletekkel díszítjük. További 50-60 percre visszatesszük a sütőbe. 
Tálalás előtt a pite tetejét lekvárral lekenjük és pirított, szeletelt mandulával díszítjük.


2012. szeptember 24., hétfő

Túrós batyu - teljes kiőrlésű blundelből

Nem győzöm elégszer mondani, hogy milyen jó dolog a házi leveles/vajas tészta. Ezért aztán mindig van a fagyasztómban egy-két adag. Ha ennénk valami sütit, vagy kéne valami vacsorára, csak előkapom és kb. nulla munkával, gyorsan letudom a dolgot.
Mostanában viszont egyáltalán nem ettünk ilyesmit, nem tudom meddig áll el, mindenesetre lassan fel kell használni a készletet. (Ez az adag konkrétan két hónapja készült, ennyit biztosan kibír) 
A tésztát már rég kivettem, nagyjából ki is olvadt, amikor ráeszméltem, hogy anyáéknál van a nyújtófám :D Amikor az esküvői torta készült hazalomoltam egy csomó mindent, de ott is hagytam, mert októberben még egy lesz hasonló projektem. 
No sebaj, találtam egy doboz sört, alufóliába becsomagoltam és elég kényelmetlenül, de kinyújtottam a tésztát! :)
Mivel a blundel teljes kiőrlésű liszttel készült, nyilván nem olyan szép leveles, levegős mint a fehér lisztes változata, de legalább nincs tőle olyan nagy lelkiismeretfurdalásom :D


Túrós batyu -  teljes kiőrlésű blundelből - 6 darab


Túrótöltelék:
250 g túró, 50 g nádcukor, 35 g búzadara, egy tojás sárgája, egy kisebb rúd vanília magjai, reszelt citromhéj és pár csepp citromlé

A túrótölteléket egy tálban kikeverjük.
A blundel tésztát enyhén lisztezett felületen kb. fél cm vastagságúra nyújtjuk, majd hat, egyforma méretű négyzetet vágunk belőle. Mindegyik közepére teszünk egy-egy evőkanálnyi túrótölteléket, majd becsomagoljuk a batyukat. 
Sütőpapírral bélelt tepsire átpakoljuk és 15-20 percig pihentetjük. Forró, 225°C-os sütőben kezdjük sütni, majd amikor a tészta kérget kap, 190-200°C-ra csökkentjük a hőfokot. (Kb. 10 perc után kell a hőfokot levenni és további 10-15 percig sütni)
 

2012. szeptember 17., hétfő

Szilvás mogyorókosárka

Egy igazán finom őszi csemegét hoztam, naná hogy mini pitét :) 
A mogyoró és a szilva elég jó párost alkotnak, erre már tavaly rájöttem. Eleve abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy elég sok mogyorónk van a fagyasztóban, szóval van miből sütögetnem. De mogyoró helyett dióval sem lehet rossz. (Apropó, lassan valami diósat is illene már sütnöm, mert dió is van millió...)
Mi még langyosan ettük, pontosabban kanalaztuk, mert nem igazán akart kijönni a formából :) Emiatt lehet, hogy célszerűbb mondjuk szufléformában készíteni.



Szilvás mogyorókosárka - 4 db

Zabpelyhes alap*:
60 g darált (bokor)mogyoró, 50 g teljes kiőrlésű liszt, 50 g olvasztott vaj, 50 g méz, 40 g finomított zabpehely, 1 kk fahéj
Mogyorókrém:
60 g darált mogyoró, 50 g puha vaj, 40 g nádcukor, 1 tojás, 2 ek tej, 1 ek holland kakaópor, 1 kk fahéj, 1 tk vaníliakivonat
+ néhány szem szilva a kosárkák tetejére

*Ötlet: innen.

A zabpelyhes alap hozzávalóit egy tálban összekeverjük, majd négyfelé osztjuk. A kivajazott formákba nyomkodjuk, majd előmelegített 180°C-os sütőben 10 percig sütjük.
Ezután a mogyorókrémet készítjük el. A vajat, a nádcukrot és a vaníliakivonatot kihabosítjuk, majd hozzákeverjük a szobahőmérsékletű tojást is. Két evőkanálnyi tejjel hígítjuk, majd kakaóporral fahéjjal ízesítjük. A végén pedig belekeverjük a mogyorót is. A kapott krémet a kisült kosárkákba kanalazzuk. A tetejüket szilvával kirakjuk, majd a 180°C-os sütőben további 30 percig sütjük. (Érdemes a formákat sütőpapírral bélelt tepsibe tenni, mert a szilva sülés közben levet enged.)

2012. szeptember 10., hétfő

Aszalt szilvás csokis keksz

Az ősz beköszöntével ismét kezdek rákattani a kekszekre. (Meg a gyümölcskenyerekre és a pitékre, de egyszerre mindent nem lehet...) 
Ha már bűnözni készültem, -mert még mindig nem adtam fel a diétázást! - megpróbáltam egy kicsit reformosítani rajta. Mondjuk, amúgy is szeretek ilyesmivel játszani, de most külön szempont volt, hogy hogyan lehetne a cukor egy részét kiváltani. Volt egy csomag datolyánk. Gondoltam remek lesz! Csakhogy a molyok hamarabb kiszemelték, így jött a B terv. Az aszalt szilva!
Egy marék szilvát beledobtam az aprítóba, gyors pépesítés és ment is a keksz masszájába. Teljesen jól működik a dolog, legközelebb még bátrabb leszek és növelni fogom a szilva arányát (és természetesen a cukorét csökkentem).
A végeredmény pedig kifejezetten jó lett :)

 
   
Aszalt szilvás csokis keksz - 21-22 darab

130 g liszt (fele teljes kiőrlésű) 120 g nádcukor, 100 g olvasztott vaj, 75 g aszalt szilva, 20 g holland kakaópor, 2 tojás, 50 g pirított, durvára vágott dió, 30 g csokilencse, 2 tk fahéj, 2 tk vaníliakivonat, fél tk. szódabikarbóna, csipet só

A szilvát késes aprítógépbe tesszük és pépesítjük. A nádcukrot a tojásokkal és a vaníliakivonattal kihabosítjuk, majd hozzácsurgatjuk az olvadt vajat. Belekeverjük a szilvapépet, csipet sót adunk hozzá. 
A száraz hozzávalókat egy tálba mérjük és alaposan összekeverjük. Végül apránként a tojásos masszához adagoljuk. Egy kanál segítségével diónyi gombócokat adagolunk belőle a sütőpapírral bélelt tepsire. Előmelegített, 180°C-os sütőben 13-15 percig sütjük, majd rácsra téve kihűtjük. 

2012. szeptember 7., péntek

Rákóczi pite

Az az igazság, hogy én most egy picit visszafogom az evést, mert bizony a nyaralás nem tett túl jót a kilóimnak :) Így gyakorlatilag gyümölcsöt eszek gyümölccsel. (Macerálva is vagyok érte, de már megszoktam...) Eddig K is bírta a strapát, de most már süteményt kért. Rákóczi túróst.
Én meg vagyok olyan jó fej, hogy megsütöttem :) Persze egy kicsit újragondoltam, hogy legyen benne egy kis kihívás is. 
Nem egy diétás darab, nekem pl. nagyon édes, mondjuk nem is én kértem. 


Rákóczi pite - 4 db 10 cm-es formához

Linzertészta:
120 g liszt, 80 g hideg vaj, 40 g porcukor
Túrótöltelék:
250 g túró, 50 g porcukor, 35 g búzadara, 1 tojás sárgája, 1 kisebb rúd vanília, reszelt citromhéj, pár csepp citromlé
Wind-hab:
2 fehérje, 120 g (nád)cukor
+ baracklekvár

Először a linzertésztát készítjük el. A hozzávalóit kimérjük egy tálba és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Fóliába csomagoljuk, majd legalább 30 percre hűtőbe tesszük.
A pihentetett linzertésztát négyfelé osztjuk és kibéleljük vele a kivajazott piteformákat. Előmelegített, 180°C-os sütőben kb. 10 perc alatt megsütjük. 
Amíg a kosárkák hűlnek elkészítjük a túrótölteléket. Az összes alapanyagot egy villával alaposan összetörjük és 10 percig pihentetjük. 
A kihűlt kosárkákat lekvárral kikenjük majd eloszlatjuk bennük a túrótölteléket. 180°C-os sütőben 10 percig sütjük. Miután kihűltek, óvatosan kiszedjük a formákból, a túrós részt baracklekvárral lekenjük.
A Wind-habhoz a cukrot és a fehérjéket egy fémtálba tesszük, majd közepes lángon, folyamatos kevergetés mellett csípősig melegítjük. (Az ujjunkkal ellenőrizzük a tojásos massza állapotát. Amikor az ujjunkat beledugva csípő érzést érzünk, levehetjük a gázról) Ezután robotgéppel kihűlésig kemény habot verünk belőle.
A habot zsákba töltjük és a piték tetejére nyomjuk, néhány csepp baracklekvárral díszítjük. Porcukorral megszórjuk és 180°C-os sütőben 2-3 percig megpirítjuk. (Használhatunk szakácsfáklyát is)
Fogyasztás előtt érdemes jól lehűteni.

2012. augusztus 23., csütörtök

Barna sörös brownie

Még július volt, amikor vettem egy doboz Guiness sört, azzal a céllal, hogy majd én abból brownie-t sütök. Nos, egy jó hónapot érleltem a kamrapolcon :)
Átnyálaztam néhány receptet, végül szokás szerint mentem a saját fejem után... Emiatt aztán van rajta némi csiszolni való, de igyekeztem az általam megsütött verziót itt-ott javítva leírni.
Nálam kicsit sok lett a kakaópor, a cukor meg egy hangyányit kevés, így aztán igazán barna lett, mondhatni fekete :) 


Barna sörös brownie - 27x18,5 cm-es tepsihez/sütőkerethez

300 ml barna sör (pl. Guiness),150 g étcsoki, 150 g liszt (nálam a fele teljes kiőrlésű volt), 125 g nádcukor, 60 g holland kakaópor, 60 g vaj, 2 tojás, 2 tk vaníliakivonat, csipet só, csipet sütőpor

A sört kb. 10 percig közepes lángon felfőzzük. Fél szemmel figyeljünk rá, mert kifuthat! Ezután kihűtjük.
A csokoládét és a vajat felolvasztjuk, majd ezt is félretesszük hűlni. A tojásokat a vaníliakivonattal és a cukorral kihabosítjuk, majd hozzákeverjük a csokoládés keveréket. Miután jól elkevertük, apránként hozzáöntjük a kihűlt sört is.
A szárazanyagokat egy tálba mérjük és alaposan összekeverjük. Ehhez öntjük hozzá a tojásos keveréket, ügyelve arra, hogy csomómentes masszát kapjunk. A brownie tésztáját sütőpapírral bélelt tepsibe/sütőkeretbe öntjük és 190°C-on 20 percig sütjük. Figyeljünk rá, ne süssük túl!

2012. augusztus 20., hétfő

Esküvői torta

Most augusztusban nem sok időm jutott a sütögetésre (nem mintha máskor annyira ráérnék)...Nyaralás, munka, miegymás. De azért jutott egy nagyobb falat így a hó végére.
Nagynénémék esküvőjére készítettem egy kisebb emeletes tortát. Túl sokat nem tudtam rá készülni, sem fejben, sem technikailag, mivel amikor végre foglalkozni akartam vele (tervezgetni, bevásárolni hozzá), richtig annyi munkánk volt bent a cukiban, hogy örültem, ha hazaesek...

Annyira más otthon tortát készíteni! Persze meg van neki a szépsége, viszont el is tud kényelmesedni az ember, ha hozzászokik, hogy van ezerféle tortakarika, nem csak egy darab állítható méretű. Hogy vannak normális eszközök, nem csak az, amit éppen talál az ember. Hogy van aki helyetted elmossa a mosatlant... :D Szóval elszöszmötöltem vele :)

Maradéktalanul azért nem vagyok vele elégedett, látom én a hibáit, de a lehetőségekhez mérten egész jó lett. Mármint külsőleg. Mert az íze, ahogy visszahallottam, mindenkinek ízlett! :)
Az alsó torta 20 szeletes csokoládé volt, a fölső pedig egy 10 szeletes áfonya.



2012. augusztus 2., csütörtök

Málnás trüffeltorta

Még júliusban készült a kis zsúrtorta, ám technikai okok miatt csak most tudom megmutatni. A képek csak úgy kutyafuttában készültek, nem is a legjobbak, de azért a lényeg látszik rajta.
A hosszú-hosszú leírás ellenére egy gyorsan összedobható tortáról van szó. Úgy reggel 8-9 óra felé megsütöttem a lapot, gyorsan elkészítettem a tölteléket, betöltöttem a tortát, bedugtam a fagyasztóba és délben már vittük is a családi ebédre. Aztán gyorsan el is fogyott :)


Málnás trüffeltorta - 8 szeletes (16-18 cm-es tortakarikához)

Piskótalapokhoz:
4 tojás szétválasztva, 75 g fruktóz (vagy 100 g cukor), 95 g liszt, 25 g holland kakaópor
Trüffelkrémhez:
50 g étcsokoládé, 25 g holland kakaópor, 40 g fruktóz (vagy 60 g porcukor), 85 ml tejszín, 200-250 g tejszínhab, 20 ml lefőzött zselatin + pici víz
Málnaréteghez:
200 g málna + pár szem, 2 ek. keményítő, 1 ek fruktóz (1,5-2 ek. cukor), pár csepp citromlé, víz

A piskótához a tojásokat szétválasztjuk. A fehérjét verni kezdjük, amikor kezd habosodni, hozzáadjuk a fruktózt. Kemény habot verünk belőle. Ezután lassú fokozaton belekeverjük a sárgáját. 
A szárazanyagokat egy tálba mérjük és alaposan elkeverjük. Óvatosan a tojásos masszához keverjük. Egy sütőpapírral bélelt gáztepsibe egyenletesen elkenjük (széltől szélig), majd 175°C-on 8-10 perc alatt megsütjük. Miután kihűlt, a tortakarikánk segítségével kiszaggatjuk a lapokat. (Nekem ebből a mennyiségből négy karikát sikerült kivágni, de a lehulló részekből pont kijött az ötödik is. Töltésnél fontos, hogy az ilyen darabokból álló lapot a torta közepére helyezzük el.)
A málnaréteghez 200 g málnát egy lábasba mérünk, annyi vizet engedünk rá, amennyi éppen ellepi. Ízesítjük, majd összefőzzük. Egy szűrőn átpasszírozzuk, néhány szem málnát beledobunk, hogy érződjön benne a gyümölcs is. Egy tálkába a keményítőt elkeverjük egy pici vízzel, majd besűrítjük vele a málnapürét. Félretesszük hűlni.
Ezután a trüffelkrémet készítjük el. A fruktózt egy lábasba mérjük és annyi vizet engedünk rá, amennyi éppen elfedi. Kis lángon felfözzük. Közben a csokoládét megolvasztjuk, majd félretesszük. A kakaóport elkeverjük a felfőzött "gyümölcscukorsziruppal", majd hozzácsurgatjuk az olvadt csokoládét és a 85 ml folyékony tejszínt. 
A krémünkhöz egy külön tálba 200-250 ml tejszínt kemény habbá verünk, majd ezzel lazítjuk a csokoládés alapot. Végül 20 ml lefőzött zselatinnal "megfogjuk"a krémet. (Mivel kis mennyiségről van szó, muszáj egy "nagyobb" adagot lefőzni. Pl. 100 ml vizet felteszünk főni, amikor forrni kezd, elzárjuk a lángot alatta és elkeverünk benne 15 g zselatinport. Majd ebből kimérjük a szükséges mennyiséget. A maradékot hűtőben több napig eltarthatjuk. Mikróban felmelegítjük és újrahasználhatjuk. 
Esetleg használhatunk instant zselatinfixet, de olvassuk el figyelmesen a tájékoztatót, hogy milyen arányt javasol!)  

Végül betöltjük a tortát: A tortakarika aljába teszünk egy lapot, rá egy adag trüffel krémet, újra lap, málna krémet és így tovább. A torta tetejét a trüffelkrémmel lekenjük és díszítjük. Néhány órára hűtőbe/fagyasztóba tesszük. 
A torta oldalát ízlés szerint reszelt csokoládéba/kókuszba panírozzuk, a tetejét málnával díszítjük.  


2012. július 22., vasárnap

Mini Sacher

Előre leszögezem, ez NEM a klasszikus Sacher. Az eredeti egy meleg úton készült nehéz felvert. Ami attól "nehéz", hogy nagyobb a zsiradéktartalma a normál piskótához képest, illetve plusz tojássárgáját is tartalmaz. És annyiban "meleg", hogy a tojást és a cukrot előbb melegítik, majd kihűlésig habbá verik. Na, de nem akarok senkit sem untatni a cukrásztananyaggal, csak szemléltetni akartam miben másabb ez a recept. Egyszerűbb. Diósabb. Meg fahéjas. Én meg már napok óta ki voltam éhezve rá. :) 



A lenti mennyiségből 4 mini tortácskám lett, ami annyira nem is mini, mert ezt pont egy 8 szeletes torta (16 cm-es karikából) receptje. 

Mini Sacher - 4 db

3 tojás szétválasztva, 80 g nádcukor, 50 g liszt, 25 g darált dió, 20 g reszelt csokoládé, 15 g holland kakaópor, 30 ml olaj, késhegynyi sütőpor, 1 kk fahéj, citromhéj
+ sárgabaracklekvár, ~200 g jó minőségű étcsokoládé, olaj

A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjét verni kezdjük, amikor kezd habosodni, hozzáadjuk a nádcukrot. Kemény habot verünk belőle. Ezután lassú fokozaton belekeverjük a sárgáját és az olajat. 
A szárazanyagokat egy tálba mérjük és alaposan elkeverjük. Óvatosan a tojásos masszához keverjük. Sütőkarikákba/formákba adagoljuk, majd 175°C-on 20-22 perc alatt megsütjük. Figyeljünk rá, ne szárítsuk ki!
A megsült mini piskótákat állítsuk fejjel lefelé, így a sülés közben felpúposodott teteje szépen lelapul. Miután kihűltek, kivágjuk a karikákból és négyfelé vágjuk.
A baracklekvárt lassú tűzön folyósra melegítjük. (Vigyázzunk, mert köpköd!) A forró lekvárral betöltjük a mini Sacher tortákat. Ne sajnáljuk a lekvárt belőle, mert a piskóta beszívja a tölteléket. A piskóta alja legyen a sütemény teteje, így szép egyenletes lesz majd a tortácskán a csokoládé. Egy órára hűtőbe tesszük.
A megdermedt tortácskákat óvatosan kiszedjük a formából, az oldalukat és a tetejüket is körbekenjük lekvárral. Gőz fölött csokoládét olvasztunk, egy kevés olajjal hígítjuk. Majd egyenként leöntjük őket csokoládéval. Egyik kezünkre ültetjük a tortácskát és a csokoládés tál felé emeljük. Egy kanál segítségével először csak az oldalát "öntözzük" meg, majd a tetejére is csurgatunk egy kevés csokoládét. Egy kicsit megdöntjük a süteményt, így a felesleg visszacsurog az edénybe. Ha jól dolgoztunk, mindenhol egyenletesen befedte a csokoládé a süteményt és a csokoládé sem lett morzsás. A frissen áthúzott tortácskákat rácsra tesszük és dermedni hagyjuk. Készíthetünk rá feliratot is. De ezt már olaj nélküli csokoládéból készítsük egy csomagolófóliából vagy sütőpapírból készített zsákocska segítségével.

2012. július 17., kedd

Zabpelyhes almakenyér

Kisebb kihagyás után újra a sütő közelébe merészkedtem :) Egy-két hónapja találtam egy nagyon guszta fotót egy almás sütiről, karamellöntettel. A blogot el is mentettem, erre az illető bezárta a bazárt... Tegnap hiába keresgéltem, sehol sem találtam meg a receptet. Így aztán improvizáltam egy kicsit.
Eredetileg terveztem hozzá karamellöntetet is, de 1. így is elég édes, 2. nem hiányzik nekem annyira az a sok felesleges kalória. Szóval gyorsan lebeszéltem magam. :)
A neve, hát az elég bénán hangzik, de per pillanat nincs jobb ötletem az 'apple loaf' magyarosítására. Aki tud jobbat, kérem ne fojtsa magába! ;)

 
Zabpelyhes almakenyér

~ 200 g hámozott, magozott alma, 175 g puha vaj, 150 g liszt, 125 g nádcukor, ~85 g lecsöpögtetett natúr joghurt, 50 g finomított zabpehely, 2 tojás, 2 tk vaníliakivonat, 2 kk fahéj, 2 kk sütőpor
+ 50 g durvára vágott dió

A nádcukrot a vaníliakivonattal és a tojásokkal kihabosítjuk, majd apránként hozzáadjuk a puha vajat is. Elkeverjük benne az előzőleg lecsöpögtetett joghurtot, a kis darabokra vágott almát és a fahéjat. Végül hozzáadjuk a szárazanyagokat is. Kivajazott formába tesszük, majd a tetejét durvára vágott dióval megszórjuk. Előmelegített 175°C-os sütőbe tesszük, 30 perc után a hőfokot 150°C-ra csökkentve, további 10-15 percig sütjük.    

2012. július 1., vasárnap

Mentás málnajégkrém

A fagyigép tartálya még mindig nem fér be a fagyóba, pedig egy fagyiért most ölni tudtunk volna :) Így aztán egy másik, jóval gyorsabb megoldást választottam. Mama csinál(t) így mindig eperfagyit. Az aprítógépbe beledobálja a fagyasztott gyümölcsöt, a tejszínt, egy kis porcukrot, citromlevet ad hozzá - és kész is. Persze az állaga így jóval kásásabb, cserébe viszont 5 perc alatt összedobható és életet ment :)


Mentás málnajégkrém - 6-7 darabhoz

200 ml habtejszín, ~150 g fagyasztott málna, 2-3 ek. méz (ízlés szerint), 6-8 levél menta, egy lime leve

A fagyasztott málnát késes aprítógépbe tesszük, kissé összezúzzuk. Ezután a többi hozzávalót is az aprítóba tesszük, összekeverjük. Kóstolás tovább ízesíthetjük. Jégkrémformákba adagoljuk és néhány órára fagyasztóba tesszük.

2012. június 29., péntek

Áfonyás morzsatorta


Mostanában nem sok süti készült nálam. Ennek részben időhiány az oka, részben a lustaság is. Ha édességre vagy egy gyors vacsira vágytunk, előkaptam a fagyóból egy-egy adag tk. blundelt és gyártottam a csigákat. Megunhatatlan!
De hogy legyen valami "új" is, itt egy régi recept, tavaly nyáron jelent meg a Fanni Konyhában.


Áfonyás morzsatorta – 29 cm-es piteformához

Zabpelyhes morzsatészta:
300 g finomított zabpehely, 250 g puha vaj, 150 g liszt, 150 g cukor, 1 kk sütőpor, egy csipet fahéj, szeletelt mandula

Krémsajtos réteg:
250 g mascarpone, 30 g porcukor, citromlé

Áfonyás réteg:
200 g kék áfonya, 120 + 60 ml víz, egy csapott ek keményítő (vagy pudingpor), fél citrom leve

Az áfonyát megmossuk és 120 ml vízzel feltesszük főni. Amikor forr, egy kis tálkában csomómentesre keverjük a keményítőt 60 ml vízzel, majd hozzáadjuk a gyümölcshöz. Besűrítjük, citrommal ízesítjük, botmixerrel pürésítjük (ez a lépés ki is hagyható), majd hűlni hagyjuk.
A morzsatésztához a vajat és a cukrot robotgéppel összedolgozzuk, majd apránként hozzáadjuk a száraz hozzávalókat is. Eleinte fakanállal dolgozzunk, majd váltsunk kézre! A piteformát kivajazzuk és a tészta kétharmadát belelapogatjuk.
Ezután elkészítjük a tölteléket. A mascarpone-t cukorral és citromlével ízesítjük, majd egyenletesen eloszlatjuk a tészta tetején. Erre kerül a már kihűlt gyümölcsréteg. Végül a megmaradt tésztát a tetejére morzsoljuk és kevés szeletelt mandulával megszórjuk. Előmelegített, 180°C-os sütőben, kb. 50 percig sütjük. A süteményt csak teljesen kihűlt állapotában szeleteljük.